DSCA, NATO’ya SATCOM satışını onayladı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, ultra yüksek frekanslı (UHF) uydu iletişim (SATCOM) radyo sistemleri ve ilgili ekipmanın NATO İletişim ve Bilgi Ajansı’na (NCIA) satışını onayladı.

Edinilen bilgiye göre; yaklaşık 65 milyon ABD Doları değerinde olması planlanan bu olası yabancı askeri satış (FMS) anlaşmasının ana yüklenicisi Collins Aerospace olacak. Söz konusu satış, Savunma Güvenliği İş birliği Dairesi (DSCA) tarafından ABD Kongresi’ne de bildirildi..

STM Banner

Anlaşma, NATO’nun teknoloji ve siber merkezi NCIA’nın 517 AN/PRC-158 Manpack UHF SATCOM radyo sistemlerini satın alma talebinde bulunmasının ardından yapıldı. Ayrıca sipariş; kripto dolum cihazlarını, taşınabilir sistemleri, araç sistemlerini, konuşlandırılabilir sabit sistemleri, güç birimlerini, operatör ve bakım personeli eğitimini, teknik ve lojistik desteği ve programın diğer ilgili unsurlarını içermekte.

Türk C2TECH şirketi üretimi ANKA-S İHA SATCOM’u

DSCA tarafından gelen açıklamada; önerilen bu satışın, Avrupa’da barış ve istikrarın sağlanması için önemli bir güç olan NATO müttefiklerinin ve ortak ülkelerin güvenliğini artırmaya yardımcı olarak ABD dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleneceği belirtildi.

Açıklamada şu cümlelere de yer verildi: “Önerilen bu satış, NATO savaş uçaklarının en son C3I sistemlerine ve teknolojilerine erişimini sağlayacak ve ABD kuvvetleriyle birlikte çalışabilecek. NATO müttefikleri ve ortaklarının sahip olduğu güncellenmiş UHF TACSAT telsizleri, operasyonel seviyeden en küçük birim oluşumuna kadar tüm kademelerde önemli C3I yetenekleri sunacak.”

Önerilen İçerik: SATCOM’lu Bayraktar TB2 ilk kez görüntülendi


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu