Dünden Bugüne ANKA Projesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından hazırlanan TUSASMAG Dergisinin 110’uncu sayısında, ANKA projesinin gelişimine yer verildi.

“Bundan 45 yıl önce havacılık alanındaki serüvenine başlayan Şirketimiz, tamamen. milli bir sermayeye kavuştuğunda her zaman yapmak istediği ve çalışmalarını bu yönde sürdürdüğü yerli ve milli ürünler için daha kararlı, daha hızlı ve cesur adımlar atmaya başladı. 2005 yılında %100 milli bir sermayeye kavuşan markamız 2007 yılına gelindiğinde devlet yöneticilerimizin yönlendirmeleri doğrultusunda Türkiye’de bir ilki başlattı. Ülkemizin ilk İnsansız Hava Aracı ANKA için çalışmalarına başladı.

STM Banner

2004 yılı Aralık ayında imzalanan Özgün TİHA (MALE) Geliştirme Programı Sözleşmesi’nde belirtilen gereksinimler doğrultusunda tasarım çalışmaları başlatıldı. Sistem gereksinimlerinin 2007 yılının Ekim ayında imzalan sözleşme değişikliği ile netleştirilmesinin ardından geliştirme çalışmalara hız verildi. 2010 yılının Temmuz ayında hangardan çıkarılan ve “ANKA” ismini alan İHA sistemimiz Blok-A versiyonu ile yine aynı yılın Aralık ayında ilk test uçuşunu gerçekleştirdi.

Geliştirme testleri tamamlanan ANKA Blok-A sisteminin kabulleri Şubat 2013’te başarıyla gerçekleştirildi. 2013 yılı Mayıs ayında ANKA Blok-A sistemi üzerinden yerli ASELFLIR -300T kamerası ile, Roketsan tarafından üretilen cirit füzesinin atışları yapılarak ülkemizde ilk kez silahlı İHA sisteminin gösterimi gerçekleşti ve Ekim 2013 ayında da bu sistemin kabulleri yapıldı.

ANKA-A İHA

Aynı ay Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın stratejik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başta uydu haberleşmesi ve milli sertifiye aviyonik sistemleri olmak üzere daha da üstün kabiliyetlerle üretilecek olan ANKA-S sistemi seri üretim sözleşmesi imzalandı.

Paralelde ANKA geliştirme çalışmaları hız kesmeden sürdürülerek, Blok-A sisteminin performansının artırılmasıyla elde edilen ANKA Blok-B prototip sisteminin ilk uçuşu Ocak 2015’te icra edildi. Üzerine entegre edilen milli kamera ve milli radar sistemimiz SARPER ile birlikte ANKA Blok B sistem kabulleri Ekim 2016’da başarıyla tamamlandı.

Mart 2016’da ANKA Blok-B Sistemi, 26 saat 20 dakika havada kaldığı ve 30.393 feet irtifaya ulaştığı uçuşla ülkemizde geliştirilen İHA’lar arasında en yüksek irtifa ve en uzun uçuş süresi rekorlarının da sahibi oldu.

Nisan 2016’da Kara Kuvvetleri Komutanlığı himayesinde operasyonel kullanıma giren Blok-A sistemini, Mart 2017’de Jandarma Genel Komutanlığı himayesinde görev uçuşlarına başlayan Blok-B sistemi takip etti. Aynı yılın Nisan ayında ANKA Blok-B sistemi üzerine Roketsan MAM-L güdümlü bombaların entegrasyonu da yapılarak, silahlı görev kabiliyeti kazanıldırıldı.

ANKA-B İHA

ANKA Blok-B ile aynı yüksek performansa sahip ANKA-S sisteminin de paralelde tasarım aşamaları sonlandırılarak üretim faaliyetlerine başlandı.

Eylül 2016’da ANKA-S sistemi ilk uçuşunu icra etti. Yeni nesil hava aracı ve yer sistemleri mimarisini içeren ANKA-S sisteminin yoğun test ve kalifikasyon faaliyetlerine başlandı.

Temmuz 2017’de ANKA’nın kabiliyetleri TÜRKSAT uydusunun gücüyle buluştu. ANKA-S sistemi TÜRKSAT 4B uydusu üzerinden kontrol edilerek uydudan kontrol edilebilen ilk insansız hava aracı oldu.

Kullanıcı ile birlikte binden fazla gereksinimin test edildiği doğrulama faaliyetleri tamamlanarak Ocak 2018’de ANKA-S sistemi Hava Kuvvetleri envanterine girdi.

Yıl içerisinde diğer kabul testlerini tamamlayan ürünlerimiz ile birlikte bugün, toplamda 19 adet ANKA’MIZ, envanterdeki görevlerini başarıyla yerine getirmeye devam etmektedir.”

Silahlı ANKA-S

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu