Hindistan yanlışlıkla kendi helikopterini vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

14 Şubat 2019 tarihinde Hindistan’nın Cemmu ve Keşmir eyaletine bir terör saldırısı gerçekleştirilmiş, saldırı esnasında Hindistan Ordusu mensubu 44 asker hayatını kaybetmiş ve 20 asker ise yaralanmıştı. Bunun üzerine Hindistan Hava Kuvvetleri’ne (IAF) ait 12 adet Mirage 2000 tipi savaş jeti, Pakistan hava sahasını da ihlal ederek çeşitli hedeflere saldırı gerçekleştirmişti. Hatta bu olayın arından bilindiği üzere Hindistan ile Pakistan arasındaki gerilim tekrardan alevlenmiş ve Hindistan Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet savaş jeti, Pakistan tarafından düşürülmüştü.

Bu gerilim esnasında yine Hindistan’a ait 1 adet Mi-17 tipi genel maksat helikopteri düşmüş, 6’sı asker 7 kişinin hayatını kaybettiği olayda helikopterin, Pakistan tarafından düşürüldüğü yönünde birtakım haberler de basına yansımıştı. Bugün paylaşılan haberlere göre Hindistan Hava Kuvvetleri bağlısı Mi-17 helikopterinin, yanlışlıkla yine Hindistan’a ait SPYDER Mobil Hava Savunma Füze Sistemi tarafından düşürüldüğü öğrenildi. Hindistan basınına yansıyan haberlere göre söz konusu helikopterin dost-düşman tanımlama sisteminin (IFF) kapalı olduğu ve bunun üzerine Hindistan’a ait SPYDER bataryası tarafından Pakistan İHA’sı sanılarak düşürüldüğü paylaşıldı.

STM Banner

Envanterinde 250 adetten fazlası SU-30MKI olmak üzere çeşitli tiplerde yaklaşık 1000 adet savaş uçağı bulunan Hindistan Hava Kuvvetler, söz dönemlerde karıştığı kazalar ve kaybettiği savaş uçakları ile isminden sık sık bahsettiriyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu