Düşen Japon F-35’i ile ilgili ilginç detay

Roketsan-ATMACA-Banner

Bilindiği üzere 9 Nisan Salı günü, Japon Hava Öz Savunma Kuvvetlerine (JASDF) ait 3 adet F-35A jeti Misawa Hava Üssünden kalkış yapmış ve bu dört F-35 jetinden bir tanesi, kalkıştan yaklaşık yarım saat sonra Pasif Okyanusu’na çakılmıştı. Bunun üzerine Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri ise bünyesindeki kalan 12 adet F-35A Lightning II jetinin uçuşlarını durdurma kararı almıştı.

Japonya Savunma Bakanı Kenji Harada tarafından komite toplantısı esnasında yapılan açıklamaya göre düşen F-35A jeti, Haziran 2017 tarihinde üretici şirket Lockheed Martin tarafından gerçekleştirilen test uçuşu esnasında uyarı verdi ve bunun üzerine acil iniş gerçekleştirdi. Acil inişin ardından şirket, F-35A’nın hatalı parçalarını değiştirerek Japonya’ya teslim etti. Buna ek olarak yine komite toplantısı esnasında konuşan bir bakanlık yetkilisi, aynı uçağın Ağustos 2018 tarihinde kötü hava koşulları altında bir uçuş gerçekleştirirken pozisyon göstergesinde bir hata meydana geldiğini ve bunun üzerine ikinci acil inişi gerçekleştirdiğini açıkladı. Bakanlık yetkilisi, olayın ardından parçaların değiştirildiğini ve Salı günü gerçekleşen kazayla bir alakası olup olmadığını bilmediğini söyledi.

STM Banner

İki yıl içerisinde iki kez acil iniş gerçekleştiren ve iki kez parça değişimine tabi tutulan, 9 Nisan Salı günü ise Pasifik Okyanusu’na çakılan JASDF’ye ait F-35A jetinin, fabrikadan “özürlü” mü çıktığı yoksa pilotaj hatasından mı düştüğü merak konusu. Ancak uçağın geçmişine bakıldığında, şu an için ilk ihtimalin ağır bastığı söylenebilir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu