Rusya Dışişleri Bakanınından S400/F-35 krizine sert eleştiri

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’dan S400 hava savunma sistemi alan Türkiye’yi tehdit eden ABD’ye sert eleştirilerde bulundu. ABD’nin artık dürüstçe rekabet edemediğini söyleyen Lavrov, Washington’un sadece bağımsız politika izleyenlere değil, en yakın müttefiklerine bile yaptırım uygulamaya başladığını vurguladı. Bu konuda ise en iyi örneğin Türkiye olduğunun altını çizdi.

Lavrov açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “ABD, silahsızlanma ve kitle imha silahlarının yayılmasını önlemeyle ilgili olmayan diğer alanlarda da uluslararası hukuku ihlal ediyor. Eğer bunu tamamen ekonomik açıdan değerlendirecek olursak, ABD eskiden olduğu gibi bir süper güç ancak rolü azalıyor. Çin ve Hindistan ile bir dizi ülkenin ve bölgenin ekonomisi hızla büyüyor. Son 2-3 yıldaki gözlemlerimize göre ABD ekonomisi dürüstçe rekabet edecek güçte değil.”

STM Banner

ABD son dönemde Türkiye’nin yanı sıra, Rusya’dan Su-35 savaş uçağı satın alan Mısır ve Endonezya’ya da çeşitli tehditler savurmakta. CAATSA kapsamında geçtiğimiz günlerde Mısır’ı tehdit eden ABD, geçtiğimiz dönemlerde de Endonezya’yı tehdit etmişti. Türkiye’nin S400 hava savunma sistemi alması üzerine ise öncelikle F-35 ambargosu gündeme gelmiş, daha sonra ise Türkiye’ninde CAATSA kapsamına dahil edilmesi söylentileri ortaya atılmıştı.


Kaynak: Sputnik

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu