Duvar Arkası Radar DAEŞ operasyonunda kullanıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş. tarafından geliştirilen Duvar Arkası Radar (DAR), DAEŞ terör örgütüne yönelik operasyonda kullanıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ve Özel Harekat Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen müşterek operasyonda; 9’u Suriye uyruklu, 1’i Iraklı ve 3’ü Türk olmak üzere 13 DAEŞ şüphelisi göz altına alındı. Çok sayıda dijital materyal ve örgütsel dokümanın ele geçirildiği operasyonda, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş. tarafından geliştirilen Duvar Arkası Radar (DAR) kullanıldı.

STM Banner

STM tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Duvar Arkası Radar’ı (DAR) kullanan Polis Özel Harekat ekipleri; şüphelilerin bulunduğu evde herhangi bir tuzaklama olmadığını tespit ederek eve baskın düzenledi ve şüphelileri etkisiz hale getirdi.

DAR

Duvar Arkası Radar (DAR)

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş. tarafından geliştirilen Duvar Arkası Radar (DAR), Ultra Geniş Bant (UGB) radar sinyalleri vasıtasıyla, görsel erişim imkânının olmadığı, kapalı mekânlarda bulunan hedef unsurlara ait konum bilgilerini iki boyutlu olarak elde etmek için kullanılan bir radar sistemidir.

DAR sistemi, elde kullanılabilecek şekilde tasarlanmış olup, tripod ve benzeri araçlar yardımıyla hedef bölgeye yerleştirilerek tablet ile uzaktan kumanda edilebilme özelliğine de sahiptir.

DAR; rehine kurtarma, terörle mücadele ve iç güvenlik operasyonları gibi askeri senaryoların yanı sıra, yangın, çeşitli doğal afetler sonrası kurtarma operasyonları dâhil çeşitli sivil amaçlar için de kullanılabilmektedir. DAR sistemi, duvar veya çeşitli engellerin arkasında konuşlu sabit ve hareketli canlılara ait konum bilgisi aktarabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu