Rus uçağı Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu’na bağlı Tu-154M-LK-1 Gözlem Uçağı, Açık Semalar Antlaşması (ASA) kapsamında Türkiye üzerinde gözlem uçuşu gerçekleştirecek.

Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Nükleer Risk Azaltma Merkezi Başkanı Sergey Ryzhkov’a göre Rus Tu-154M-LK-1 Gözlem Uçağı, Açık Semalar Antlaşması (ASA) kapsamında bu hafta Türkiye üzerinde gözlem uçuşu gerçekleştirecek. 25-28 Şubat tarihleri arasında Eskişehir merkezli olarak gerçekleştirilecek uçuşta, Rus gözlem uçağının azami menzili 1.900 kilometre olacak. Uçak, daha önce Türkiye tarafından onaylanan rotaya göre uçuş gerçekleştirecek.

STM Banner

Açık Semalar Antlaşması (ASA)

Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında güvenlik arttırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992 yılında imzaya açılan Açık Semalar Antlaşması’na (ASA), Türkiye ile birlikte 34 ülke taraftır. Antlaşma çerçevesinde Taraf Devletler, belirlenen kotalar çerçevesinde birbirlerinin toprakları üzerinde rutin gözlem uçuşları gerçekleştirmektedirler.

Antlaşma kapsamında talep edilen uçuşlar, gözlem uçuşunun yapılacağı ülke ve uçuşu gerçekleştirecek ülke arasında, rota üzerinde mutabakata varılması halinde icra edilebilmektedir. Anlaşmanın temel amacı, silah kontrol anlaşmalarının yerine getirilip getirilmediğinin kontrol edilmesidir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu