E-7 siparişini iptal eden Birleşik Krallık’tan zoraki ödeme

Roketsan-ATMACA-Banner

E-7 Wedgetail Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) Uçağı siparişlerini iptal eden Birleşik Krallık, radarların ücretini mecburen ödeyecek.

Ekim 2018’de Birleşik Krallık Hükümeti, E-3D filosunun E-7 Wedgetail ile değiştirilmesi konusunda Boeing ve Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ile görüşmelere başladı. Mart 2019’da dönemin Savunma Bakanı Gavin Williamson tarafından Wedgetail AEW1 olarak adlandırılacak beş adet E-7 Wedgetail’in satın alınmasını onaylayan 1.98 milyar dolarlık bir anlaşma imzalandı.

STM Banner

Ancak son gelişmeler, Birleşik Krallık’ın siparişi beş uçaktan üç uçağa düşürülmüş olsa da beş radar sisteminin tamamının ödemesini yapması gerektiğini ortaya koyuyor. Mart 2021 tarihli ‘Rekabet Çağında Savunma’ başlıklı Savunma Komuta Belgesi’nde Birleşik Krallık’ın siparişinin üç uçağa indirileceği belirtilmişti. Bu azaltma, operasyonel görevler için yalnızca bir uçağın kullanılabilir olmasıyla sonuçlanabilir.

Bu uçak ne için?

Bir faklı konfigürasyonu Türk Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılan E-7 Wedgetail, kapsamlı durumsal farkındalık ve komuta ve kontrol yetenekleri sağlamak üzere tasarlanmış gelişmiş bir havadan erken uyarı ve kontrol (AEW&C) uçağıdır.

hik
E-7T (TurAF)

Güçlü bir Çok Rollü Elektronik Taramalı Dizi (MESA) radar sistemi ile donatılmış olan uçak, hem havada hem de yerde uzun mesafeler boyunca potansiyel tehditleri tespit etme, teşhis ve takip yeteneğine sahiptir. Savaş uçakları ve kara kuvvetleri gibi varlıkları koordine ederek ve yönlendirerek askeri operasyonları desteklemede önemli bir rol oynarken, aynı zamanda hızla gelişen durumlarda karar vericiler için bir bilgi merkezi olarak hizmet vermektedir.

Üç uçak, beş radar

Kısa bir süre önce Parlamentoya verilen yazılı bir soru önergesi, Birleşik Krallık’ın E-7 Wedgetail programı için başlangıçta sipariş edilen beş MESA radarının tamamını sözleşmeye bağlı olarak ödemekle yükümlü olduğunu ortaya koydu.

Rayleigh ve Wickford Milletvekili Mark Francois konuyla ilgili olarak şu soruyu yöneltti: “Savunma Bakanı’na, Bakanlığının İngiltere’nin E-7 Wedgetail programı için sipariş edilen beş MESA radarının tamamını sözleşme gereği ödemek zorunda mı?”

Savunma Bakanlığı’ndan sorumlu Devlet Bakanı James Cartlidge, Francois’in sorusuna bir açıklama getirerek yanıt verdi: “Birleşik Krallık E-7 Wedgetail programının kapsamının beş uçaktan üç uçağa indirilmesine yönelik Entegre Gözden Geçirme kararı alındığında, dördüncü ve beşinci uçaklar için MESA (Multi-Role Electronically Scanned Array) radarları üretimdeydi. Beş MESA radarının üretim ve teslimatının planlandığı gibi devam etmesine karar verildi ve böylece ilk tedarik ve idame yedek parçalarının toplam program maliyetinden tasarruf edilmesine/dengelenmesine olanak sağlandı.”

Cartlidge tarafından verilen yanıta göre, beş MESA (Multi-Role Electronically Scanned Array) radarının üretim ve teslimatının planlandığı şekilde sürdürülmesi, ilk tedarik ve idame yedek parçalarının toplam program maliyetinden tasarruf edilmesini/dengelenmesini sağlayacaktır. Ancak yine de Birleşik Krallık, fazladan 2 radar tedarik etmiş olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, UK Defence Journal

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu