ABD’den rekor tutarda Javelin Füzesi siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Ordusu, Javelin Tanksavar Füzesi tedariki ile ilgili olarak rekor tutarda bir sipariş verdi. Siparişin toplam tavan değeri, 7.2 milyar dolar tutarında.

Javelin Tanksavar Füzesi, Ukrayna Ordusu tarafından Rusya’ya karşı aktif olarak kullanılıyor. Javelin stoku riske giren ABD, rekor bir sipariş verdi. ABD Ordusu, Javelin Ortak Girişimi (JJV)’ne, Javelin silah sistemi ve ilgili ekipman ile hizmetler için 2023-2026 yılları için toplam 7.2 milyar dolar tavanlı bir sipariş verdi.

STM Banner

Bu kapsamda imzalanan 1.02 milyar dolar değerindeki ilk sözleşme, 2026’nın sonlarına kadar Javelin üretimini yılda 3.960’a çıkarmak için üretim desteğini içeriyor.

Üretim sözleşmesi, ABD Ordusu ve uluslararası müşteriler için Javelin sistemlerinin tedarikini ve desteğini kapsıyor. Dünya çapında 20’den fazla uluslararası müşterisi bulunan Javelin’in artan küresel talebini destekleyen bu sözleşmeye yeni uluslararası müşteri Kuzey Makedonya da dahil.

FGM-148 Javelin Tanksavar Füzesi

ABD'den Ukrayna'ya Yönelik Askeri Pakete Bekletme Kararı
ABD’den Ukrayna’ya Yönelik Askeri Pakete Bekletme Kararı

Javelin, Raytheon Technologies ile Lockheed Martin iştiraki olan JJV tarafından geliştirilmekte ve üretilmektedir. JJV bugüne kadar 50.000’den fazla Javelin füzesi ve 12.000’den fazla yeniden kullanılabilir Komuta/Fırlatma Ünitesi üretmiştir. Javelin’in 2050 yılına kadar kullanımda kalması bekleniyor.

Her bir Javelin Füzesi, yaklaşık 200 bin dolar satış fiyatında sahip.

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu