Elektro-Manyetik Zırh Konsepti

Roketsan-ATMACA-Banner

Elektromanyetik zırh konsepti, iki adet elektrik yüklü ara plakanın araç zırhının üzerine monte edilmesine dayanır. Elektromanyetik zırh, patlayıcı reaktif zırha benzer bir koruma sağlar. Elektromanyetik zırh, elektromanyetik reaktif zırh ya da elektrik zırhı olarak da bilinir.

Bu zırh, bir boşluk veya yalıtkan bir malzeme ile ayrılan iki veya daha fazla iletken plakadan oluşur. Çalışma sırasında, yüksek voltajlı bir güç kaynağı zırhı şarj eder.

STM Banner

Zırha nüfuz etmeye başlayan, şekillendirilmiş patlayıcı jeti, plakalar arasında elektriksel bir kısa devre yaratır, bu da yoğun bir elektriksel deşarj ve jet çevresinde meydana gelen manyetik alan üretir. Manyetik alan jet içinde manyetohidrodinamik kararsızlıklar yaratır, bu sayede penetrasyon kabiliyetini bozar.

Elektrotermal zırh olarak adlandırılan benzer bir konsept ise, iki elektriksel olarak şarj plakası kullanır, bunun haricinde, plaka arasındaki oldukça büyük bir hava boşluğu yerine, nispeten ince bir aktif yalıtım malzemesi tabakası vardır. Bir jet veya kinetik enerjili mermi plakaları deldiğinde, bir elektrik akımı dalgalanması, yalıtım katmanının patlayıcı bir şekilde genişlemesine neden olur ve plakaları ERA’nınkine benzer efektlerle ayırır.

Elektromanyetik zırh, Elektromanyetik toplar gibi önemli olan gerekli elektrik enerjisini sağlamak için kapasitör banklarına ihtiyaç duymaktadır.

Kinetik enerjili mermilerine karşı plakaları fırlatmak için gereken enerji, plaka başına 1 MJ olarak söylenebilir. Kabaca modern bir tankın iç hacminin üçte birine eşit olacak şekilde 5m3 işgal edecek bir 5MJ kapasitör bankı gerektirir.

Bu zırh türünün uygulanabilirliği, 2002 yılında İngiltere’deki Savunma Bilimi ve Teknolojisi Laboratuvarı (DSTL) tarafından gösterilmiştir.

Pasif Elektromanyetik Zırh

Biri yüksek voltajlı kapasitör bankına bağlı, diğeri ise topraklanmış oldukça geniş aralıklı iki plakaya sahiptir. Saldırı altında, şekillendirilmiş patlayıcı jeti plakalara nüfuz eder ve bunlar arasında bir anahtar olarak hareket eder.

İçinden büyük bir akımın çıkmasına neden olan bir elektrik enerjisi boşalmasını tetikler. Bu, jet içinde mekanik parçalanmaya yol açarak parçalanmasına neden olur ve penetrasyonunu büyük ölçüde azaltır.

Reaktif tipi Elektrikli Zırh

Biri diğerinin topraklandığı kondansatör bankıyla ilgili metal plaka çiftlerinden oluşur. Ancak plakalar daha küçüktür ve oldukça büyük bir hava boşluğu yerine nispeten ince bir yalıtım malzemesi tabakası ile ayrılır.

Bir çift plaka, şekillendirilmiş patlayıcı jetleri veya kinetik enerjili mermiler tarafından delindiğinde, bir plakadan diğerine bir elektrik akımı dalgalanması oluşur. Bu, yalıtım katmanının patlayıcı genleşerek plakaları parçalara ayırmasına neden olur.

Elektrotermal zırh bu nedenle kendiliğinden harekete geçer ve jetler veya kinetik enerjili mermilere karşı patlayıcı ERA gibi davranır.


Yazar: Hakan A.     Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Şimşek projesi düsunün ki bu tanksavar füzesi attıginda şok etkisi yapar tankı ve elektrik sistemi devre dışı olur . Bence güzel fikir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu