Elektro-Optik Sektörü Yol Haritası Çalıştayı Düzenlendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Elektro-Optik Sektörü Yol Haritası Çalıştayı düzenlendi. Ankara’da düzenlenen çalıştaya, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi ile Savunma Sanayii Başkanlığı, üniversite, araştırma merkezleri ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada “Elektro-optik ve Kızıl-ötesi (EO/IR) Sistemler, savunma ve askeri uygulamalarda hava, kara ve deniz platformlarına; istihbarat, keşif ve gözetleme, hedef tespit etme, hassas koordinat tayin etme, güdümlü bombaları yönlendirme gibi yetenekler kazandırmaktadır. Bu yetenekler silahlı kuvvetler için operasyon öncesi ve sırasında kritik öneme sahip olup, çok yüksek bir kuvvet çarpanı olarak birliklerin operasyon gücünü artırmaktadır. Bu sebeple Elektro-optik sistemlere duyulan ihtiyaç katlanarak artmakta, bu da gerek ülkemizdeki gerekse dünyadaki pazarın gelişimini kaçınılmaz kılmaktadır.

STM Banner

Elektro-Optik Sektörü Yol Haritası Çalıştayı Düzenlendi

Organize edilen Elektro-Optik Sektörü Yol Haritası Çalıştayı ile;

  • Ülkemizin elektro-optik alanındaki mevcut durum ve kabiliyetini ortaya koymak,
  • Sektörün sahip olduğu teknolojik yeteneklerin doğru şekilde konsolide edilmesi için atılacak adımları belirlemek,
  • TSK’nın ve güvenlik güçlerinin ihtiyacı olan ürün ve teknolojiler ile yetenek havuzumuz arasındaki ilişkiyi irdelemek ve
  • Teknolojinin dünyadaki durumunu analiz ederek hızla büyüyen elektro-optik pazarındaki payımızı artıracak hamleler belirleyerek elektro-optik sektör yol haritasını çizmek amaçlanmaktadır.

Bu minvalde ülkemizde elektro-optik konusunda çalışmış ve çalışmakta olan birçok firma/üniversite ve araştırma merkezinin yetkin personellerini bir araya getirerek, yüklenici-alt yüklenici ilişkilerinin de gözden geçirilerek işbirliği sorunlarının dile getirilmesi, ortak çözümler bulunması ve bütün tarafların motivasyonunu yükseltecek adımlar belirlenmesi hedeflenmektedir.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu