Emniyet’e T129 ATAK helikopteri teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi’ne ilk T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslimatı gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamada, “Emniyetimiz ilk ATAK helikopterini teslim aldı. Hoşgeldin ATAK DOSTA GÜVEN DÜŞMANA P-ATAK. Sağolasınız sayın Cumhurbaşkanım… Emniyet Teşkilatı adına şükranlarımızı arz ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ana yükleniciliğinde yürütülen Milli Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ATAK Projesi, başarıyla devam ediyor. 2014 yılından bugüne kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı için 57 adet T129 ATAK (9 EDH + 48 FAZ-I) helikopterinin teslimatını gerçekleştiren TUSAŞ, ATAK FAZ-II helikopterleri ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ATAK helikopterlerinin üretim faaliyetlerine devam ediyor.

Halihazırda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın 59+41 adet, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 18 adet ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ise 9 adet ATAK helikopteri siparişinin bulunduğu tahmin ediliyor.

Halihazırda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 9 adedi Erken Duhul Helikopteri (EDH) ve 42 adedi ise FAZ-I konfigürasyonunda olmak üzere toplam 51 adet T129 ATAK helikopteri teslim aldı. Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 6 adet T129 ATAK FAZ-I helikopteri teslim edildi. FAZ-II helikopterlerinin ana kullanıcısının Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın olacağı biliniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu