T129 ATAK Faz-II teslimatları başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yerlilik oranı artan ve gelişmiş sensörler ile donatılan T129 ATAK Faz-II helikopterinde ilk teslimatlar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi’ne yapıldı.

Terörle mücadelede en önemli unsurlardan biri olan ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nin daha da gelişmiş konfigürasyonu olan T129 ATAK Faz-II’nin ilk teslimatları, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi’ne gerçekleştirildi.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “ATAK helikopterinin lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış, yerlilik oranı daha da artan FAZ-2 versiyonunda ilk teslimatları KKK’ya yaptık. ATAK ilk kez EGM’nin kullanımına sunuldu. Hayırlı olsun!” ifadelerine yer verildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ana yükleniciliğinde yürütülen Milli Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ATAK Projesi, başarıyla devam ediyor. 2014 yılından bugüne kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı için 57 adet T129 ATAK (9 EDH + 48 FAZ-I) helikopterinin teslimatını gerçekleştiren TUSAŞ, ATAK Faz-II helikopterleri ile ATAK helikopterlerinin üretim faaliyetlerine devam ediyor.

Emniyet T129 ATAK

Halihazırda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın 59+41 adet, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 18 adet ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ise 9 adet ATAK helikopteri siparişinin bulunduğu biliniyor.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı, bu teslimattan önceye kadar  9 adedi Erken Duhul Helikopteri (EDH) ve 42 adedi ise FAZ-I konfigürasyonunda olmak üzere toplam 51 adet T129 ATAK helikopteri teslim almıştı. Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 6 adet T129 ATAK FAZ-I helikopteri teslim edildi.

Önerilen İçerik: Irak’ın derinliklerinde ATAK’ın sesi yankılandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Dozen of T129 ATAK FAZ-II helicopters may donate to Ukraine for satellite technology , ultrahigh spatial resolution satellite “Sich-3-O” and radar observation satellite “Sich-3-R”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu