En Modern Rus Savaş Uçaklarından Su-35 Ukrayna’da Düşürüldü

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Hava Kuvvetleri’ne ait bir Su-35 (NATO Rapor Adı: “Flanker-E”) savaş uçağı, Ukrayna’nın Harkov Oblastı içerisinde bulunan İzyum şehri yakınlarında düşürüldü.

Rusya Federasyonu’nun taarruzu sonucunda 24 Şubat 2022 tarihinde patlak veren Rusya-Ukrayna Savaşı, 40’ıncı gününe yaklaştı. Her iki tarafın da ağır kayıplar verdiği savaşta Ukrayna, çoğu kişiye göre öngörülmeyen derecede yüksek bir direnç gösteriyor. Rus işgaline direnen Ukrayna Ordusu, birçok zırhlı kara aracını ve hava unsurunu imha etti.

STM Banner

Ukrayna Ordusu’nun vurduğu son Rus hava aracı ise Su-35 oldu. Rusya’nın şu ana kadar Ukrayna’daki savaş esnasında; Su-34 Su-35, Su-30SM ve An-26 gibi hava araçlarını kaybettiği, açık kaynak verileriyle kanıtlanmıştı. Ancak bugün İzyum şehrinde düşen Su-35, Rus Ordusu için bir ilki temsil ediyor.

Su-57’den sonraki en modern savaş uçağı denilebilecek en modern Rus savaş uçağı, Ukrayna’daki savaşta ilk kez düşürüldü.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, Rus Su-35’inin yanarak yere çakıldığı görülüyor. Bu da Su-35’in, Ukrayna hava savunma unsurları tarafından vurulduğunu kanıtlar nitelik taşıyor. NATO üyesi ülkeler tarafından oldukça silah desteği alan Ukrayna’nın, Su-35’i; Buk, Tor, S-125, OSA, Strela, Stinger ve Starstreak gibi hava savunma unsurlarıyla vurmuş olması olası. Ukrayna’nın S-300 bataryalarının ise tamamının imha edildiği üzerinde duruluyor.

Sukhoi Su-35 Çok Amaçlı Avcı Uçağı

Rusya Federasyonu merkezli Sukhoi firması tarafından geliştirilen Su-35 Çok Amaçlı Avcı Uçağı, ilk uçuşunu 28 Temmuz 1998 tarihinde gerçekleştirmiştir. Sovyetler Birliği’nin ünlü savaş uçağı Su-27 üzerinden geliştirilen Su-35, NATO tarafından “Flanker-E” ve Batı ülkeleri tarafından ise “Super Flanker” olarak adlandırılmaktadır.

Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’nin halihazırda en teknolojik savaş uçakları arasında yer alan Su-35; karbon-fiber, alüminyum ve titanyum alaşımlardan yapılmıştır. 4++ veya 4.5 nesil olarak nitelendirilen uçak, ilk uçuşundan tam 11 sene sonra Rus Hava Kuvvetleri’nden ilk siparişini almıştır. Su-35, teknolojik açıdan 4’üncü nesil MiG-29 ile 5’inci nesil Su-57 arasında yer almaktadır.

Su-35

Yönlendirilmiş itki sistemi yani nozzle teknolojisi ile donatılan Sukhoi Su-35, bu özelliği sayesinde fizik kurallarını zorlayacak derecede manevralar yapabilmektedir. Ayrıca uçak, afterburner yani art yakıcı kullanmadan ses hızının üzerine çıkabilmektedir. Her biri 14.500kgf’lik çift turbofan motora sahip olan Su-35; tek kişilik mürettebata, azami 34.500 kilogram kalkış ağırlığına, 8.000 kilogram silah kapasitesine, 18 kilometre servis irtifasına ve 1.580 kilometre (deniz seviyesinde, Mach 0.7) uçuş menziline sahiptir. Azami 2.25 Mach hıza ulaşabilen uçak, 9G’ye kadar olan manevraları gerçekleştirebilmektedir. Düşük radar izine (Stealth değil) sahip Su-35, yakıt ikmali ile 10 saate kadar havada kalabilmektedir.

Hava-Hava görevleri için; RVV-AE, RVV-SD ve RVV-R-73E hava-hava füzeleri ile donatılan Su-35, Hava-Yer görevleri için ise Kh-31PD, Kh-31A, Kh-29TEL, Kh-59MK, KAB-500Kr, KAB-500S-E, KAB-500-OD, KAB-1500Kr füzeleri, 100-250-500 kilogramlık genel maksat bombaları, güdümsüz roketler ve 30mm’lik top sistemi ile donatılmıştır. Modern radara, elektro-optik görüntüleme sistemine ve kaska monteli bir hedefleme sistemine sahip olan uçak, bu sayede aktif/pasif radar güdümlü, lazer güdümlü ve TV güdüm sistemine sahip mühimmatları kullanabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Mısır’ın Su-35 Uçakları Hala Teslim Edilmedi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu