Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Silahları Ukrayna’ya Gidebilir

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden (GKRY) envanterinde bulunan Rus üretimi silahları Ukrayna’ya sevk etmesini talep etti.

Kathimerini gazetesinin haberine göre Amerikalı yetkililer, GKRY temsilcileri ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde GKRY envanterinde bulunan Rus yapımı silahların Ukrayna’ya transfer edilmesi için talepte bulundu.

STM Banner

Teklifin GKRY Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades tarafından olumlu karşılandığı belirtiliyor. Müzakerelerin ileri seviyeye geçeceği haberde aktarılıyor. Bu durum, Rus oligarklar için bir cennet olan GKRY’nin savaşta artık tarafsızlık politikası gütmeyeceği manasına geliyor.

Hangi Sistemlerin Sevki Gündemde?

Geçtiğimiz hafta New York Times gazetesinde yer alan bir haberde Biden yönetiminin müttefiklerinden envanterlerinde yer alan Sovyet üretimi silahların Ukrayna’ya sevkiyatı için talepte bulunulduğu aktarılmıştı.

Kathimerini’nin kaynaklarına göre Amerikalılar özellikle GKRY hava savunma sistemleri ve taarruz helikopterleriyle yakından ilgileniyor. Bu sistemler arasında TOR-M1 ile Buk-M2 hava savunma sistemleri, T-80U tankları, BMP3 zırhlı muharebe aracı ve Mi-35 taarruz helikopterleri yer alıyor.

GKRY/TOR-M1
GKRY/TOR-M1

Bu silahların Ukrayna’ya sevk edilmesi halinde GKRY’nin Amerikan üretimi muadillerini tedarik etmesi bekleniyor. Böyle bir senaryonun ise Türkiye ve Amerika arasında yeni bir gerilimin doğmasına yol açması oldukça müsait.

ÖNERİLEN İÇERİK: İsrail, GKRY İçin Yeşil Hat’a Elektronik Gözetleme Sistemleri Kuracak


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Kathimerini

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu