“Endonezya Dassault Rafale tedarikinde son aşamada”

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransız haber sitesi La Tribune’nin özel haberine göre Endonezya, Fransa’dan Rafale savaş uçağı tedariki için son aşamaya geldi.

La Tribune’ye konuşan kaynaklara göre Rafale savaş uçağı alımı için yapılan anlaşma, Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto tarafından çoktan imzalanmış durumda ancak anlaşmanın onayı ve finansmanı için Devlet Başkanı Joko Widodo’nun bir başkanlık kararnamesi yayınlaması gerekiyor.

STM Banner

Endonezya Savunma Bakanı Subianto ve Devlet Başkanı Widodo arasında bir rekabet olduğu ise bir sır değil. İkilinin arasındaki mücadelenin, alım sürecine yansıyıp yansımayacağı henüz bilinmiyor.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly’nin önümüzdeki haftalarda Endonezyalı mevkidaşıyla bir araya gelmesi bekleniyor. Parly, geçtiğimiz Aralık ayında Cakarta’nın 36 adet Rafale siparişine hazırlandığını açıklamıştı. Rafale savaş uçaklarının üretiminden sorumlu olan Dassault Aviation CEO’su Eric Trappier ise geçtiğimiz Ocak ayında, Endonezya’nın 24 ila 40 adet arasında savaş uçağı siparişi vermek istediğini belirtmişti. Anlaşmanın toplam tutarı ise yaklaşık 4 milyar avro olarak geçiyor.

Rafale Meteor

La Tribune’ye göre top artık Joko Widodo’nun sahasında. Widodo’nun anlaşmaya onay vermesi durumunda Rafale’in ihraç hanesine bir ülke daha eklenecek. Rafale tedariki için son sözleşme 26 Nisan’da Mısır ile imzalanmıştı. Mısır’ın yaklaşık 4 milyar avro’ya 30 adet ek Rafale savaş uçağı tedarik edeceği duyurulmuştu. Başka ülkelerle de temaslar sürüyor. BAE’nin 36, Hindistan’ın 110, Hırvatistan’ın 12, Finlandiya’nın 64 ve İsviçre’nin 40 uçaklık sipariş için Dassault Aviation ile müzakereleri sürdürdüğü biliniyor.

Endonezya, Fransız savunma sanayii’ne yabancı bir ülke değil. 2010-2019 arasında Endonezya’nın Fransa’dan ithal ettiği silahların değeri 1.62 milyar dolar’ı aşıyor. Fransa’nın en fazla silah ithal ettiği 12.ülke Endonezya.

ÖNERİLEN İÇERİK: Hırvatistan Dassault Rafale tedarik edecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bu Endonezyalilarla konusup kendi mühimmat ve techizatlarini entegre edebilme hakkini almalari da tavsiye edildimi aceba.
    Bence Fransadan ucaklari aliyorlarsa en azindan mühimmatlarda fransaya bagli kalmasalar cok iyi olur. MÜhimmat teknolojisini bizden alsalar bence cok iyi olur. Verelim lisansini som, hgk, kgk ne varsa iste hepsini bizim lisansimizla taksin kullansinlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu