Endonezya, Rusya’dan Savaş Uçağı Almaktan Vazgeçti

Roketsan-ATMACA-Banner

Endonezya, uzun bir süredir hava kuvvetlerini desteklemek için yüksek kapasiteli 4.5 nesil savaş uçağı arayışındaydı. Rusya seçeneği masadan kalktı.

F-16 ve Su-27/30 uçaklarını işletmekte olan Endonezya Hava Kuvvetleri’nin bu ihtiyaca yönelik olarak Rus uçaklarına yönelme planı vardı. Endonezya 2015 yılında Rusya’dan 11 adet Su-35 almak için harekete geçmiş fakat herhangi bir anlaşma imzalanmamıştı.

STM Banner

Endonezya Hava Kuvvetleri yetkilisi, Endonezya’nın yeni savaş uçakları tedarikinde daha önceden kararlaştırılmış Su-35 alımının yerine Fransız veya Amerikan çözümlerine yöneldiği açıklamasında bulundu.

Diğer Seçenekler: Rafale ve F-15EX

Kararda Amerika’nın CAATSA yaptırımları ihtimalinin etkili olduğu tahmin ediliyor. Fakat Endonezyalı yetkililer bu konu hakkında konuşmak istemediklerini beyan ediyorlar.

Rus uçakları ile ilgili planların iptal olmasının ardından Endonezya’nın elinde Rafale ve F-15EX seçenekleri bulunmakta. Toplamda 2 ila 3 filo savaş uçağı almak isteyen Endonezya, 2021 yılının başında 36 adet Rafale savaş uçağının tedariki ile ilgili niyet beyanı yapmıştı.

F-15EX
F-15EX

Rafale’nin karşısında bulunan F-15EX ise teslimat takvimi ve kabiliyetleri ile güçlü bir rakip. F-15EX’in seçilmesi durumunda 2027 yılında ilk uçakların teslim edilmesi öngörülüyor.

2021 Haziran ayında Endonezya hükümeti silahlı kuvvetlerini modernize etmek amacıyla önümüzdeki 3 yılı kapsayacak şekilde 125 milyar dolarlık bir bütçe ortaya koymuştu. Endonezya, yeni savaş uçaklarının yanında 15 adet C-130J kargo uçağı ve 2 adet A330 MRTT tanker uçağını da almayı planlıyor. Endonezya ayrıca 2021 Dubai Airshow’da 2 adet A400M için imzaları atmıştı.

CAATSA yaptırımları sebebiyle planlarını ilk iptal eden ülke Endonezya değil. Bir süredir Mısır’da Rusya’dan sipariş ettiği üretimi tamamlanan yaklaşık 15 adet Su-35 savaş uçağını CAATSA yaptırımları tehlikesi sebebiyle teslim almıyor. Birçok ülkeye karşı CAATSA kozunu kullanan ABD, Hindistan’ın S-400 alımına ise herhangi bir tepki vermiyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Endonezya Dassault Rafale tedarikinde son aşamada


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Defense News

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu