Endonezya’da Mi-17 düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

Endonezya Silahlı Kuvvetleri’ne ait Mi-17 (NATO Rapor Adı: HIP-H) Genel Maksat Helikopteri, Cumartesi günü rutin eğitim uçuşu esnasında düştü.

Edinilen bilgiye söz konusu olayda, Mi-17 helikopterinde bulunan dokuz kişiden dördü hayatını kaybederken, beş kişi de yaralandı. Konuyla ilgili olarak Endonezya Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, düşen helikopterin uçuş öncesi son kontrollerinin yapıldığı ve kazanın sebebinin tespit edilmesi için soruşturma başlatıldığı bildirildi.

STM Banner

Haziran 2019’da da Endonezya Silahlı Kuvvetleri’ne ait Mi-17 helikopteri düşmüş ve kazada 12 kişi hayatını kaybetmişti. Kazanın sebebi olarak ise kötü hava koşulları nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi ve bunun sonucunda helikopterin dağa çarpması olarak açıklanmıştı.

mi-17
Jandarma Mi-17 Helikopteri

Mil Mi-17

Mil Mi-17 ya da Mi-8MT (NATO: HİP H), 1960’lı yıllardan itibaren geliştirilen ve 1977 yılında servise alınan bir Genel Maksat Helikopteridir. 12.000 adetten fazla üretilen Mi-17, 50’den fazla ülke tarafından kullanılmıştır. Türkiye, Mi-17’leri 90’lı yıllarda tedarik etmiş ancak çeşitli sorunlardan dolaylı tatbikat, eğitim, yaralı tahliye gibi geri hizmet görevlerinde kullanmıştır. Hatta geçmişte Türkiye ile Rusya arasında bu helikopterlerin modernizasyonu ile ilgili bir kriz de çıkmıştır. Helikopterler, Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu