J-20’ye “beast mod” kabiliyeti

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin Halk Cumhuriyeti tarafından geliştirilen Chengdu J-20 5’inci nesil savaş uçağı, kanat altı silah istasyonları ile “beast mod” kabiliyeti kazanacak.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri (PLAAF) için Chengdu Aircraft Industry Group tarafından geliştirilen J-20 savaş uçağı, kanat altında “pylon” diye  tabir edilen dış silah istasyonları ile görüntülendi. Her iki kanadında birer adet olmak üzere toplam iki adet dış silah istasyonu ile görüntülenen test uçuşundaki J-20 uçağı, toplam dört adet ekstra füze taşıyabilecek.

STM Banner

5’inci savaş uçakları, radar kesit alanlarının azaltılması için bilindiği üzere gövde içerisinde bulunan ve taarruz esnasında açılan kapaklarla donatılmış iç silah istasyonlarına sahiptirler. Uçaklar sadece iç silah istasyonlarındaki mühimmatlar ile görev yaptıklarında, “stealth” modda oldukları kabul görmektedir. Ancak iç silah istasyonu ve/veya harici silah istasyonunda bulunan mühimmatlar ile görev yaptıklarında ise Türkçeye “canavar” şeklinde çevirebileceğimiz “beast” modda oldukları kabul görmektedir. “Beast” modda uçuş gerçekleştiren 5’inci nesil savaş uçakları, düşük radar kesit alanı özelliğinden bir miktar feragat ederek, mühimmat kapasitelerini artırmaktadır.

Chengdu J-20

Çinli uzmanlar, J-20’nin de bu kabiliyete kısa süre içerisinde kavuşabileceğini iddia ediyorlar. ABD tarafından geliştirilen F-35 Lightning II ile F-22 Raptor savaş uçaklarının, bu kabiliyete sahip oldukları biliniyor. Ancak üretimi devam eden Rus Su-57 savaş uçağının bu kabiliyete sahip olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

Önerilen İçerik:

Çin J-20 için Su-57 motoru istiyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu