MİLSAR ve OKİS hizmete giriyor: İHA’lar güçleniyor

Roketsan-ATMACA-Banner

MİLSAR SAR Radarı ve OKİS Otomatik İniş ve Kalkış Sistemi, Meteksan Savunma ile TUSAŞ arasında imzalanan sözleşme ile TUSAŞ tarafından üretimi gerçekleştirilen İnsansız Hava Araçları’nda kullanılacak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan proje doğrultusunda Meteksan Savunma, MİLSAR Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) ile OKİS Otomatik İniş ve Kalkış Sistemi’ni geliştirmişti. Geliştirilen sistemler, sahada gösterdikleri başarıların ardından birçok yeni insansız hava aracında kullanılmaya hazırlanıyor.

STM Banner

IDEF’23 sırasında TUSAŞ ile Meteksan Savunma, “İHA Programları MİLSAR SAR/MTI Radar Sistemi ve Otomatik Kalkış / İniş Sistemi Tedariki” sözleşmeleri imzalandı. Bu kapsamda MİLSAR ve OKİS sistemleri, TUSAŞ’ın ANKA ile AKSUNGUR SİHA’larında kullanılacak.

MİLSAR Karadaki Hedefleri Tespit Yeteneğine Sahip

Hem operasyon sahasında hem de özellikle Karadeniz’deki serseri deniz mayınlarının bulunmasında önemli bir başarı elde eden MİLSAR’ın, seri üretime geçmesi ve daimi olarak TUSAŞ İHA platformlarında kullanımına alınması bekleniyor. Aynı zamanda karadaki hedefleri tespit yeteneği de bulunan MİLSAR; Kara, Hava ve Jandarma’ya ait insansız platformlar tarafından da kullanılma potansiyeli içeriyor.

30 Santimetre Çözünürlükte Görüntü Edinimi

MİLSAR METEKSAN

30 Santimetre Çözünürlükte Görüntü Edinimi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı projesi kapsamında Meteksan Savunma tarafından geliştirilen MİLSAR Radarı, 30 santimetre gibi yüksek bir çözünürlükte radar görüntüsü elde edebiliyor. Farklı çözünürlüklerde görüntü elde etme yeteneği bulunan MİLSAR, bu görüntüleri video formatında dahi eş zamanlı olarak komuta merkezine iletebiliyor.

Yüksek Menzilde Geniş Alan Bulut Üstü Gözetleme

Milli imkanlarla geliştirilen MİLSAR Radarı’nın halihazırda MTI menzili 160 km, SAR menzili 27 kilometre olarak biliniyor. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde böyle bir radarın bulunması, özellikle Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’deki harp gemilerinin uzak menzillerden tespiti açısından da kritik öneme sahip.

Ayrıca MİLSAR’ın diğer bir kritik özelliği ise 28 kilogramlık oldukça düşük ağırlığı ve İHA’lardaki mevcut EO/IR taret yuvalarına uyumlu yapıda bulunması.

Genel Özellikler

  • Çok Modlu Hava Radarı
  • Bütün Hava Koşullarında Gözetleme
  • Geniş Alan Gözetleme
  • HD Radar Görüntüleme
  • Kompakt ve Hafif Yapı
  • Seçilebilir Çözünürlükler
  • Yüksek Hassasiyette Tek Darbe Takip

milsar

Teknik Özellikler

Yanca Kapsama:360°
Yükseliş Kapsama:+10°/-55°
Maksimum Menzil:27km
Minimum Menzil:4km
Sistem Opsiyonları:
  • Hareketli İnsan Tespit Modu (DMTI)
  • Kıyı Gözetleme Modu (MMTI)
  • Eşevreli Değişim Tespit Özelliği (CCD)
Çalışma Voltajları:20-30 VDC
Ortalama Güç Tüketimi:600W
Ağırlık:30kg
Boyut (ÇapxYükseklik):370mm x 445mm

Bilindiği üzere normalde İHA’ların otomatik kalkış ve iniş sistemleri için GPS, lazer veya radar tabanlı çözümler bulunuyor. GPS uydulara bağımlılık ve kolay karıştırılabilirlik, lazer çözümler, ise hava şartlarına bağımlılık ve dar huzmeli ışınla hedef takibi yapma gibi dezavantajlara sahip. Bu nedenlerden ötürü dünyada öne çıkan İHA platformlarında karıştırma altında dahi güvenli iniş ve kalkış için OKİS muadili radar tabanlı bir sistemler kullanılıyor. Türkiye’de de bu sistemler yurt dışından ithal ediliyordu. SSB’nin İHA platformlarımızın alt sistemlerinin yerlileştirilmesi hedefi ve talebi doğrultusunda bu sistem Meteksan Savunma tarafından milli olarak geliştirildi.

Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi (OKİS) Radarı, İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) iniş ve kalkışında kullanılan üç boyutlu tek darbe transponder takip radarıdır. İHA’lar üzerinde yer alan transponder ve antenini içeren OKİS Hava Birimi ile pistte konuşlu tek darbe sorgulama radarından oluşan OKİS Yer Birimi olmak üzere iki ana birimden oluşmaktadır.

OKİS Yer Birimi, takip ettiği OKİS Hava Birimi sayesinde İHA’nın üç boyutlu (mesafe, yanca ve yükseliş) bilgilerini iyi bir hassasiyetle İHA Yer Kontrol İstasyonu’na (YKİ) besleyerek İHA’nın emniyetli ve hassas iniş kalkışına imkân sağlamaktadır.

Bunun haricinde OKİS,

● Küçük radar kesit alanına sahip orta irtifa İHA sistemleri için uygunluk
● Yansıma (ing. Multipath) etkisine karşı korumalı
● Düşük RF güç gereksinimi
● Uzun tespit ve takip menzili
● EH Korumasıyla özellikleriyle de öne çıkıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu