Rooivalk Taarruz Helikopterinde ASELSAN aviyonikleri

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Afrikalı Denel şirketi tarafından geliştirilen Rooivalk Taarruz Helikopteri, ASELSAN’ın aviyonik çözümleriyle modernize edilecek.

ASELSAN ile Denel Aeronautics, 2022 yılında Afrika Havacılık ve Savunma (AAD) fuarı sırasında Rooivalk Blok-1F Taarruz Helikopteri’nin modernizasyonu için uzun vadeli bir işbirliği için mutabakat muhtırası (MoU) imzalamışlardı. İki şirket, IDEF’23 sırasında ise bir Kilometre Taşı Başarı Sertifikası (Certificate of Milestone Achievement) imzaladılar.

STM Banner

Bahsi geçen kilometre taşı, Rooivalk Taarruz Helikopteri’nin aviyonik modernizasyonuna ilişkin bir iş paylaşımı tanımının, ASELSAN ile Denel Aeronautics arasında başarıyla oluşturulduğuna işaret ediyor.

ASELSAN’ın helikopterin aviyonik sisteminde yapacağı iyileştirmeler arasında; daha büyük ekranlara sahip gelişmiş bir cam kokpit, dijital hareketli harita, son teknoloji ürünü bir kaska monte ekran sistemi ve gelişmiş pilot ve silah sistem subayı görev etkinliği için modern bir uçuş yönetim sistemi yer alacak. Bunlar, farklı uçak yönetim sistemlerini kontrol edecek iki yeni görev bilgisayarı tarafından yönlendirilecektir.

Rooivalk

Diğer yenilikler ise şu şekilde:

  • Görev hedeflerini desteklemek için, doğru konumlandırma ve navigasyon için bir Ataletsel Navigasyon Sistemi (INS) ve Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) içeren yeni bir sofistike navigasyon sistemi;
  • yazılım tabanlı V/UHF ve HF telsizler, Mod-5/S özellikli IFF transponder ve gerçek zamanlı bilgi ve hedef verilerinin değişimine izin veren dijital iletişim sistemi ile donatılmış birlikte çalışabilirlik uyumlu bir iletişim paketi;
  • gelişmiş çeviklik ve yanıt verebilirlik için yeni bir uçuş kontrol bilgisayarı;
  • kapsamlı uçuş planlaması ve bilgi paylaşımı için yeni görev planlama ve bilgilendirme sistemi;
  • diğer platformlardan, yer istasyonlarından veya komuta merkezlerinden veri alma ve böylece genel durumsal farkındalığı ve görev koordinasyonunu geliştirme.

Rooivalk Taarruz Helikopteri

Eski Atlas Aircraft Corporation bünyesinde 1984 yılında geliştirilmeye başlanan ve Muharebe Destek Helikopteri (CSH) olarak da bilinen Rooivalk helikopteri, Güney Afrika’da Denel Aeronautics tarafından tasarlanan, üretilen ve desteklenen bir taarruz helikopteridir. Adı olan “Rooivalk” Afrika dilinde “Kızıl Şahin” anlamına gelmektedir.

Rooivalk

Güney Afrika Hava Kuvvetleri (SAAF), 12 adet Rooivalk CSH sipariş etmiş ve bunlardan ilki Temmuz 1999’da hizmete girmiştir. Güney Afrika Savunma Bakanlığı’nın hava savunma kabiliyetinin bir parçası olarak yerel görevini yerine getirirken, üç Rooivalk saldırı helikopteri 2013 yılında Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki Birleşmiş Milletler Örgütü İstikrar Misyonu’nu desteklemek için Birleşmiş Milletler Kuvvet Müdahale Tugayı ile birlikte konuşlandırıldı ve o zamandan beri muharebe destek rolünde kaldı.

Rooivalk’ın öz savunma paketi; radar uyarısı, lazer uyarısı ve karşı tedbir atım sistemini içeren tam entegre helikopter elektronik harp kendini koruma paketidir (HEWSPS). Sistem uçuş hattında programlanabilir ve tehdit kütüphanesi ile görevin operasyon alanını eşleştirmek için uçuş sırasında uyarlanabilir. Kaska monteli bir görüş ekranı (HMSD) pilota ve silah sistem subayına, baş üstü bir bilgi ekranı sağlar ve gerektiğinde pilotun top ve roketleri ateşlemesine de olanak tanır. Kask, top gibi bir silahı veya havadan havaya füze arayıcı başlıklarını yönlendirmek için entegre bir ölçüm sistemi içerir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu