Endonezya’nın Tercihi Havelsan’ın ADVENT Savaş Yönetim Sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

Endonezya Donanmasının yeni açık deniz karakol gemilerinde Türkiye’nin en büyük teknoloji firmaları arasında yer alan HAVELSAN’ın savaş yönetim sistemi kullanılacak. 

Janes’de yer alan ve endüstri kaynaklarına dayandırılan habere göre Havelsan, Endonezya Donanmasının yeni açık deniz karakol gemilerinde (OPV) ADVENT Savaş Yönetim Sistemi ve ilgili sensörlerle donatmak için ana sözleşmeyi aldı. Sözleşme kapsamında Havelsan ve Thales Nederland’ın birlikte çalışması bekleniyor. 

STM Banner

Sözleşme belgesine dayandırılan habere göre Thales Nederland, donanım bileşenlerini tedarik edecek ancak muharebe sensörleri için nihai konfigürasyona henüz karar verilmiş değil.

Endonezya Donanmasına Türk Muharebe Yönetim Sistemi

Endonezya’nın OPV’leri Türk savaş yönetim sistemleriyle donatılan ilk Endonezya Donanması gemileri olacak.

Janes tarafından ilk olarak 2019’da geçilen habere göre Endonezya Donanması, devriye botları ve daha büyük yüzey gemileri arasındaki operasyonel boşlukları gidermek için yeni bir OPV sınıfına ihtiyaç olduğu kanısındaydı.

Yeni sınıftaki iki gemi için sözleşme özel sektöre ait Endonezyalı gemi üreticisi PT Daya Radar Utama’ya verilmiş ve her iki gemi için de ilk çelik kesme işlemi Ağustos 2021’de şirketin Lampung, Surabaya’daki tersanesinde yapılmıştı.

Havelsan/ADVENT Savaş Yönetim Sistemi (SYS)
Havelsan/ADVENT Savaş Yönetim Sistemi (SYS)

 Her bir gemi, standart yükte 1.800 ton ve tam yükte 2.100 ton deplasmana sahip olacak.

 Gemiler 28 kt azami hıza, 15 kt ekonomik hıza ve 20 kt seyir hızına sahip olacak. Endonezya’nın OPV’leri deniz durumu 5’e kadar operasyonel halde kalabiliyor ve deniz durumu 6’ya kadar ise dayanabiliyor.

ADVENT SYS

 ADVENT (Ağ Destekli Veri Entegre) SYS; tek gemi yerine kuvvet odaklı, ağ destekli harekât yaklaşımının gerektirdiği ihtiyaçlara cevap veren yeni nesil bir komuta ve kontrol sistemidir.

 ADVENT SYS ile tam bütünleşik taktik veri linkleri (Link 11, Link 16 ve Link 22, SIMPLE, JREAP ve VMF) işlevlerine tüm operatör konsolları üzerinden erişim mümkün olacaktır. ADVENT SYS, sahip olduğu Karar Destek sistemleri ile kullanıcının süratli ve doğru karar vermesini kolaylaştıran, yeni silah ve sensörlerin kullanımında esnek bir yapıyı hedefleyen bir mimariye sahiptir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk Donanmasında Savaş Yönetiminin Yeni Adı: Ağ Destekli ADVENT


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Janes

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu