Envanterde Yer Alan Yerli ve Milli İHA/SİHA Sayısı 80’e Yaklaştı!

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim ettiği 2 adet ANKA-S İnsansız Hava Aracu ile birlikte güvenlik güçlerimizin envanterindeki Milli İHA sayısı 80’e yaklaştı. 2018 Eylül ayı itibariyle envanterde 58’i Bayraktar TB2 ve en az 18 adet TAI ANKA olmak üzere 76 adet Yerli ve Milli SİHA/İHA bulunuyor. 58 adet Bayraktar TB2’nin 35’i silahlı yapıda. ANKA’lar ise istenildiği taktirde 4 adet CİRİT füzesi ve 2 adet veya 4 adet MAM-L ile görev icra edebiliyor.

Kamuoyu ile paylaşılan ve basından duyurulan teslimat haberlerine göre şuanda:

STM Banner

35 adet Bayraktar TB-2 SİHA
23 adet Bayraktar TB-2 İHA
8 adet ANKA-S
5+ adet ANKA-A
4 adet ANKA-B
1 adet ANKA-I olmak üzere;

Toplamda 76 adet Yerli ve Milli İnsansız Hava Aracı / Silahlı İnsansız Hava Aracı envanterimizde bulunuyor.

baYRAKTAR TB2 ile ilgili görsel sonucu

ANKA-S’ler haricinde envanterde ki ANKA’ların tam sayısı ve kaç tanesinin silahlı olup olmadığı konusunda net bir bilgi verilmiyor. Kesin siparişlerin yanında, Silahlı Kuvvetler tarafından kiralama şeklinde kullanılan ANKA’larda mevcut. Açıklanmayan fakat teslimatı yapılan farklı konfigürasyonlarda ki ANKA’ların olması ise muhtemel olarak değerlendiriliyor.

Envanterde toplam 58 adet bulunan Bayraktar TB-2 İHA/SİHA’lar Taktik sınıfta bulunuyor. Terör operasyonları için çok kullanışlı olup, bulunduğu bölgede keşif ve gözetleme yapabiliyor. Gerektiğinde taşıdığı mühimmatlarla müdahale edebildiği gibi gerektiğinde de savaş uçaklarımız için lazer işaretleme yapabiliyor. Bayraktar TB-2, Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Ä°lgili resim

ANKA A/B İHA’lar ise envanterde en az 9 adet bulunuyor. Tam sayısı ve konfigürasyonları bilinmiyor. Yine de aralarında silah taşıyabilen modellerinin olduğu biliniyor. Tıpkı Bayraktar TB-2 gibi bulunduğu bölgede keşif ve gözetleme yapabiliyor. Gerektiğinde taşıdığı mühimmatlarla müdahale edebildiği gibi gerektiğinde de savaş uçaklarımız için lazer işaretleme yapabiliyor. Kuvvet komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından kullanılıyor.

ANKA İHA ile ilgili görsel sonucu

ANKA’ların farklı bir modeli olan ANKA-S’ler uydudan kontrol edilebiliyorlar. Bu sayede 200 km olan görev yarıçapı binlerce km’ye kadar çıkabiliyor. Son teslimatla birlikte envanterde 8 adet yer alıyor. Tamamını Hava Kuvvetleri Komutanlığı kullanıyor. Keşif, gözetleme ve işaretleme yeteneklerinin yanında silahlı müdahalede de bulunabiliyorlar.

ANKA-S ile ilgili görsel sonucu

Son olarak ANKA-I adı verilen bir ANKA İHA modeli var. MİT Başkanlığı tarafından kullanılıyor. Açıklanan yalnızca 1 adet teslim var. Daha fazlasının olması ise ihtimalen mümkün görünüyor. Elektronik (ELINT) ve Komünikasyon (COMINT) İstihbaratı yapabiliyor.

ANKA-I ile ilgili görsel sonucu

Yakında çok daha fazla ANKA ve Bayraktar’ın yanında AKINCI ve MİUS’lar ile “İnsansız Hava Aracı” konusunda çok daha ileri seviye hava araçlarına sahip olacağız.


Yazar: Abdullah Bekci     Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu