Erdoğan ile Biden Arasında Endonezya’da F-16 Görüşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

G20 Zirvesi için Endonezya’da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden, Türkiye’nin F-16 tedarikinin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün G20 Zirvesi’ne katılmak üzere Endonezya’nın Bali şehrine gitmişti. Bali’de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye’nin F-16 Blok 70 savaş uçağı tedarik programı da ele alındı.

STM Banner

Görüşme sonrası ABD Başkanı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Türkiye ile ABD arasındaki F16 sürecine yönetim olarak desteklerinin devam edeceğini belirtti.

Eylül 2021’de başlayan Türkiye’nin F-16 Blok 70 savaş uçağı tedarik programı, acil harekat ihtiyacı kapsamında yürütülüyor. Türkiye, ABD’den 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile mevcut F-16 uçaklarını modernize etmek amacıyla 79 adet modernizasyon kiti talep ediyor.

F-16 Blok 70
F-16 Blok 70

ABD Temsilciler Meclisi ile Senatosu’nda bazı engelleme girişimleri yaşansa da Türkiye’ye F-16 satışına yönelik engellemeler, ABD Senatosu’nda kabul edilmedi. ABD Temsilciler Meclisi’ndeki satışa karşı yasa tasarılarının ABD 2023 Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’na konulmaması durumunda, Türkiye’ye F-16 satışının önü tamamen açılmış olacak.

Öte yandan ABD’ye F-16 Blok 70 siparişi veren ilk ülke olan Bahreyn’in, uçakları 2025 yılında teslim alacağı açıklandı. Mevcut sipariş durumu göz önüne alındığında, Türkiye’nin ilk uçakları 2028 veya 2029 yılında alabileceği tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Alman Federal Meclisi’nden F-35A Kararı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu