Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Savunma sanayiimizde bundan sonraki süreç ihracat’

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanlığı Ay Yıldız Projesi Temel Atma Töreni’ne katılım sağladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören kapsamında savunma sanayii ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Dün Çorlu’da iştirak ettiğimiz Tarruzi İnsansız Hava Aracı’mız AKINCI’nın teslim töreninde de işaret ettim; İstiklal Harbi’mizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in geniş vizyonuyla başlatılan pek çok projenin önü daha sonra kifayetsiz zihinler tarafından kesilmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde ve sonrasında yaşanan bu dönemin ülkemize bedeli, gerçekten çok ağır olmuştur.

STM Banner

Hiç şüphesiz bu geri kalmışlığın en tehlikeli sonuçlar verme potansiyeli olan kısmı da savunma sanayii tarafındaki zafiyetimizdir. Askerimiz vardı, yüreğimiz vardı, bileğimiz vardı ancak yeterli silahımız yoktu. Gerektiği kadar cephanemiz yoktu. İhtiyacımızı karşılayacak aracımız, gerecimiz yoktu. Kıbrıs Barış Harekatı, bu gerçeği görmemiz bakımından hayırlı bir adım olmuştur.

Neredeyse 40 yıla yaklaşan terörle mücadele sürecimizin ilk döneminde, aynı sıkıntılar yüzünden ülkemizin ne kadar ağır kayıplara uğradığını en iyi buradaki heyet biliyor. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin, dışarıdan aldığı destek ne olursa olsun kıytırık bir terör örgütü karşısında adeta eli kolu bağlı hale düşürülmesine yol açanlar tarih önünde mutlaka hesap verecektir.

Türkiye'nin Pentagon'u: Ay Yıldız Yerleşkesi
Türkiye’nin Pentagon’u: Ay Yıldız Yerleşkesi

Telsizimiz yoktu. ABD, telsizlerimize el koydu ve askerimiz maalesef telsiz bulamadığı için susturma tekniğini kullanarak savaştı. Ama şimdi, bunları zaten biz kendimiz yapar hale geldik. Bunların ötesine geçtik. Şimdi İHA’mız var, SİHA’mız var, TİHA’mız da var. Bunlarla birlikte bundan sonraki süreç, savunma sanayiinde artık ihraca başladık. Artık ‘ne verirsin demeyeceğiz’, ‘ne alırsın’ diyeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) Envantere Girdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu