Türkiye’nin Pentagon’u Ay Yıldız Yerleşkesi İçin Temel Atıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Tüm Kuvvet Komutanlıklarını ve Milli Savunma Bakanlığını bir araya getirecek olan Ay Yıldız Yerleşkesi Projesi için Temel Atma Töreni Düzenlendi.

15 Temmuz 2016 Fetullahçı Darbe Girişimi’nin ardından çalışmalarına başlanan projede temel atma töreni bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı resmi törenle düzenlendi. Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yanı sıra tüm kuvvet komutanları ve üst düzey yetkililer katıldı.

STM Banner

Daha önceden açıklanan bilgilere göre Ay Yıldız Yerleşkesi Ankara’nın Etimesgut ilçesinde inşa ediliyor. Proje, Türkiye’nin Pentagon’u olarak lanse ediliyor. Proje kapsamında Ay-Yıldız şeklinde yeni binalar inşa edilecek. Önce Milli Savunma Bakanlığı ve ardından ise diğer tüm kuvvet komutanlıkları yeni yerleşkedeki yerini alacak.

Türkiye'nin Pentagon'u: Ay Yıldız Yerleşkesi
Türkiye’nin Pentagon’u: Ay Yıldız Yerleşkesi

Kuvvet Komutanlıkları ve Milli Savunma Bakanlığının yerleşkeleri Ankara/Kızılay bölgesinde bulunuyordu ancak bu bölge zamanla şehrin göbeği haline geldi. Aynı zamanda buradaki binaların yaşları da oldukça ileri.

Proje kapsamında tüm birimler ortak bir çatı altında toplanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına göre hedef 19 Mayıs 2023’te Ay Yıldız Yerleşkesini hizmete almak olacak.

Uzaydan Görüntüsüyle Türkiye'nin Pentagon'u: Ay Yıldız Yerleşkesi
Uzaydan Görüntüsüyle Türkiye’nin Pentagon’u: Ay Yıldız Yerleşkesi

Yerleşke, yaklaşık olarak 12,6 milyon m2’lik bir arazi üzerine inşa ediliyor. Proje kapsamında toplamda 890.000 m2’lik kapalı alan inşaatı gerçekleştirilecek. Ay Yıldız Yerleşkesinde toplamda 15.000 personel hizmet verebilecek. Yerleşkenin ortasında 23.000 m2’lik bir tören alanı da olacak.

Ay Yıldız Yerleşkesi, Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) Etimesgut’ta bulunan yeni üssünün hemen yanı başındaki alanda inşa ediliyor.

Temel atma töreni bugün düzenlenmiş olsa da uydu fotoğraflarında Ay Yıldız Yerleşkesi inşaatının aylar öncesinde başladığı net olarak görülebiliyor. İnşatta ciddi bir ilerleme çoktan sağlanmış durumda.

Türkiye'nin Pentagon'u: Ay Yıldız Yerleşkesi
Türkiye’nin Pentagon’u: Ay Yıldız Yerleşkesi

ÖNERİLEN İÇERİK: AKINCI TİHA Hangi Mühimmatları Kullanabilecek?


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu