Erieye AEW&C için 157.7 milyon dolarlık sipariş

Roketsan-ATMACA-Banner

İsveç merkezli SAAB şirketi, Erieye Havadan Erken ihbar ve Kontrol (AEW&C) Uçağı için 1.553 milyar SEK (157.7 milyon ABD Doları) değerinde bir sipariş aldı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada siparişin hangi ülke tarafından verildiği açıklanmazken, söz konusu sipariş kapsamında teslimatların 2020-23 yılları arasında gerçekleştirileceği belirtildi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Endüstrinin doğası, ürün ve müşteri ile ilgili koşullar nedeniyle müşteri hakkında daha fazla bilgi açıklanmayacak şekildedir.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

SAAB tarafından geliştirilen “Saab 2000” çift turboprop motorlu yolcu uçağı üzerine inşa edilen Erieye AEW&C; durumsal farkındalık sağlama, sınır gözetimi ve arama-kurtarma gibi çeşitli görevler için kullanılabilmektedir. S-Band frekansında çalışan Aktif Elektronik Faz Dizinli (AESA) bir radara sahip olan Erieye; dost-düşman tanımlama sistemine, data link iletişim sistemine, çok rollü görev konsollarına ve elektronik istihbarat (ELINT) yeteneğine sahiptir. Uçak; azami 9.5 saat havada kalış süresine, 2000 deniz mili menzile, 340 knot seyir hızına ve 30.000ft servis irtifasına sahiptir.

SAAB, kısa süre önce de Birleşik Arap Emirlikleri’ne GlobalEye AEW&C teslimatı gerçekleştirmişti.

Önerilen İçerik:

Körfez’e GlobalEye AEW&C teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu