Ermeni Ordusu’nda Tochka rezaleti

Roketsan-ATMACA-Banner

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri hedeflerine ateşlenen üç adet Tochka-U (OTR-21) Taktik Balistik Füze (TBM) Sistemi’nin, üçü de patlamadı.

Konuyla ilgili olarak Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, yüksek hassasiyetli Tochka-U (OTR-21) Taktik Balistik Füze kullandı. Üç füze ateşlendi, üçü de patlamadı.” ifadelerine yer verildi. Ermenistan tarafından ateşlenen balistik füzelerin patlamamaları, sosyal medyada da alay konusu oldu.

STM Banner

SS-21 Scarab-B (Tochka-U), Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSBC) döneminde geliştirilmiş bir Taktik Balistik Füze Sistemi’dir. Ukrayna merkezli Petropavlovsk Machine Plant tarafından tasarlanan Tochka-U, azami 120 kilometre menzile ve nükleer, konvansiyonel, kimyasal tipte 482 kilogramlık harp başlığına sahiptir. Füzenin dairesel sapma değeri (CEP) ise 95 metredir. Ermenistan Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Tochka-U Balistik Füzeleri, 6×6 formatındaki Mobil Balistik Füze Fırlatıcısı (TEL) aracı tarafından kullanılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu