Ermenistan MRSAM tedariki için Hindistan ile masada

Roketsan-ATMACA-Banner

Ermenistan, Hindistan’dan MRSAM Orta Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi tedarik etmek istiyor. MRSAM, esasında İsrail tarafından geliştirilen bir sistem.

II. Karabağ Savaşı’ndan sonra Rus/Sovyet yapımı savunma teçhizatlarını değiştirme kararı alan Ermenistan yeni silah tedarikçisi olarak Hindistan’ı seçmişti. Bu kapsamda Hindistan ile Ermenistan arasındaki savunma sanayii iş birliği genişliyor.

STM Banner

İlk olarak Hindistan’dan; Pinaka Çok Namlulu Roketatar Sistemi, Tanksavar Füzeleri, Swathi Radarı ve mühimmat tedarik eden Ermenistan, şimdi de hava savunma sistemi almak istiyor. Envanterindeki Sovyet yapımı S-125 Pechora sistemlerinin yerine Ermenistan, Hint-İsrail ortak üretimi MRSAM Orta Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi’ni tedarik etmek istiyor.

Ancak MRSAM’ın geliştiricilerinden olan İsrail’in, Azerbaycan ile yakın ilişkilere sahip olduğu bilinen bir gerçek. Bu yakın ilişkiler, özellikle Azerbaycan-İsrail savunma sanayii ilişkilerinde kendilerini gösteriyorlar. MRSAM’ın birçok parçası, İsrail tarafından Hindistan’a teslim ediliyor. Dolayısı ile Hindistan, bir ülkeye MRSAM ihraç etmek istediğinde İsrail’den ihracat lisansı almak zorunda. İsrail’in, Ermenistan’a yönelik bir satışta bu lisansı verip vermeyeceği ise henüz belirsizliğini koruyor. MRSAM, Azerbaycan Ordusu envanterinde de bulunuyor.

Akash
Akash

Bu sebepten ötürü Hindistan, MRSAM’a ilaveten Ermenistan’a kendi üretimi olan Akash ve Akash-NG sistemlerini de teklif etti.

BARAK-8 MRSAM

BARAK-8 MRSAM, Israel Aerospace Industries (IAI) ve Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) tarafından ortaklaşa geliştirildi. Projede yer alan diğer firmalar arasında ise İsrailli Rafael ile Hint Bharat Electronics Limited, Bharat Dynamics Limited ve Larsen & Toubro firmaları bulunuyor. Hindistan, 450 adet MRSAM füzesi ile 18 adet ateşleme ünitesi tedarik etmeyi planlıyor.

BARAK-8 Sistemi; gelişmiş radar, komuta/kontrol sistemleri ile mobil füze fırlatma platformlarına sahip. MRSAM Füzesi; 4.5 metre uzunluğa, 276 kilogram ağırlığa, aktif radar arayıcı başlığa, AESA radara ve çift yönlü datalinke sahip. Orta safhada datalink ile hedefine yönelen MRSAM, terminal safhada ise RF arayıcı başlık aracılığıyla hedefine kilitleniyor. 70 kilometre azami menzile sahip füze, Mach 2 hızda seyir icra edebiliyor.

Akash Hava Savunma Füzesi

Yaklaşık 6 metre uzunluğa sahip Akash Hava Savunma Füzesi, 30 kilometre azami menzile ve 60 kilogramlık harp başlığına sahiptir. Radar güdümlü füzeden, 2019 yılındaki sözleşme ile Hindistan Hava Kuvvetleri’ne 600 adet teslim edileceği biliniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu