Makedonya’dan BORAN Obüsü Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Makedonya, Türkiye’ye 18 adet BORAN Obüsü siparişi verdi. Her birinde 6 adet obüs olan 3 batarya BORAN Obüsü, Makedonya Ordusu’na teslim edilecek.

Yerel basında çıkan haberlere göre; NATO’nun son üyesi olan Kuzey Makedonya, Türkiye’den üç batarya yani toplamda 18 adet MKE A.Ş. üretimi BORAN Hafif Çekili Obüs satın alacak. Kısa süre önce Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren BORAN Obüsü, Makedonya Ordusu’nun topçu tümenlerinin modernizasyonu kapsamında tedarik ediliyor.

STM Banner

Söz konusu haberlerde şu ifadelere yer verildi: “Kuzey Makedonya Ordusu, büyük bir modernizasyon hamlesi başlattı. Amerikan ve Alman askeri yardımı sayesinde, büyük ölçüde 2001’de Ukrayna’dan alınan Soğuk Savaş’ın mirası olan teknolojiden, modern savaş sistemlerine geçiş yapılıyor. Topçular için Türkiye’den BORAN Obüsü, piyade için Amerikan savaş araçları ‘Stryker’ ve ‘JLTV’, hava savunma için Fransız füze sistemi ‘Mistral 3’ alınacak.”

Her biri 6 adet BORAN Obüsü’nden oluşan ilk bataryanın, 2 yıl içerisinde; geri kalan 2 bataryanın ise 2029-2031 döneminde Makedonya Ordusu’na teslim edilmesi planlanıyor.

BORAN Obüsü

105 mm Havadan Taşınabilir Obüs, BORAN, MKE A.Ş. tarafından; tugay hedefi üzerinde baskı kurmak, TSK’nın iç güvenlik operasyonları, hava operasyonları ve komando tugaylarına destek vermek için tasarlanmıştır.

BORAN, uzun menzilli mühimmatlar ile 17 kilometreden fazla menzile, 6 atım/dakika atım hızına ve 105 milimetrelik namluya sahiptir. 5 personel ile kullanılan obüs, 1 dakikadan az bir sürede atış pozisyonu alabilmektedir. Atış kontrol sistemi ile birlikte toplam ağırlığı 1780 kilogram olan obüs, Sikorsky S-70 helikopterleri ve çeşitli hafif araçlarla taşınabilmektedir.

Obüs, 8 saat boyunca kesintisiz olarak her türlü atış görevini yerine getirebilmektedir. Atış Kontrol Sistemi, GPS ve panoramik dürbün gibi ekipmanlara sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Sabah

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu