Ermenistan’dan Bayraktar TB2 dezenformasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

EN
Ermenistan Savunma Bakanlığı; Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’ne ait Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’nın düşürüldüğünü iddia ederek, birtakım görüntüler paylaştı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı Basın Sekreteri Shushan Stepanyan, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından Azerbaycan’a ait 5 adet insansız hava aracının düşürüldüğünü açıkladı. Konuyla ilgili olarak Stepanyan tarafından paylaşılan görüntülerde, Bayraktar TB2 SİHA’nın CMX-15 FLIR sistemi ile HAROP tipi Dolanan Mühimmat’ın bazı parçaları olduğu görüldü. Ancak görüntülerde Bayraktar TB2’ye dair sadece bir FLIR’ın bulunması ve bunun yanında herhangi enkaz parçasına yer verilmemesi ise tartışma konusu oldu.

STM Banner

Söz konusu FLIR sisteminin daha önce Suriye veya Libya’da düşen bir Bayraktar TB2’ye, HAROP ile ilgili parçaların ise Ermeni Ordusu’nu hedef alan bir sistemden geriye kalan parçalara ait olduğu düşünülüyor.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından 27 Eylül 2020 tarihinde Karabağ bölgesinde başlatılan askeri harekatta, şu ana kadar Ermeni Ordusu’na ait çok sayıda askeri ekipman imha edildi. Büyük bir çoğunluğu Bayraktar TB2 SİHA ve HAROP Dolanan Mühimmat ile imha edilen sistemler arasında; S-300 Hava Savunma Füze Sistemi bataryasına ait füze fırlatma araçları, radar birimleri, kısa menzilli hava savunma sistemleri, orta menzilli hava savunma sistemleri, hava savunma erken ihbar radarları, tanklar, zırhlı araçlar, lojistik araçlar ve cephanelikler de bulunuyor.

Sadece SİHA’lar tarafından etkisiz hale getirilen ekipmanın yaklaşık değerinin, 1 milyar ABD Doları’ndan yüksek olduğu bilinmekte.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bulgarianmilitary.com sayfasına aradabir bakıyorum. Düşmanca olmasa bile dostça değil haberleri. Gene de bizi ve bölgemizi ilgilendiren haberlere sıkça yer veriyorlar. Ne kadarı doğru ,ne kadarı dezenformasyon nereden bilebilirim? Gene de birileri ne diyor, bilmenin ne zararı olabilir ? Meraklısına tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu