Ukrayna’ndan Türk savunma sanayiine yönelik motor açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Türkiye ile Ukrayna arasında savunma ve havacılık sanayii ürünlerinde kullanılan motor sistemleriyle ilgili yapılacak iş birliği hakkında açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy liderliğindeki üst düzey heyet, 16 Ekim 2020 tarihinde Türkiye’ye resmi ziyaret düzenlemiş ve temaslar kapsamında Türkiye ile Ukrayna arasında bir dizi anlaşma imzalanmıştı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Ukrayna Savunma Bakanı Andrii Taran arasında savunma sanayii projelerine yönelik iyi niyet beyanı imzalanmış, söz konusu niyet beyanı kapsamında Ukrayna ile Türkiye’nin; savaş gemileri, insansız hava araçları ve her türlü türbin motorun inşası konusunda iş birliği yapmasına olanak sağlanmıştı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; 17 Ekim 2020 tarihinde Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran başkanlığındaki Ukrayna Savunma Bakanlığı heyeti, aralarında Baykar Savunma’nın üretim üssünün de bulunduğu Türk savunma sanayii kuruluşlarını ziyaret etti.

AKINCI İHA Al-450 Motor

Konuyla ilgili olarak Savunma Bakanı Andriy tarafından yapılan açıklamada, “Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Türkiye ziyareti sırasında varılan anlaşmaların pratik uygulamasına gecikmeden başlıyoruz. Savunma sanayi alanında Ukrayna ile Türkiye Cumhuriyeti arasında gelecek vaat eden ikili projeleri aktif olarak tartışıyoruz. Öncelikler arasında; Türk silahları ve askeri teçhizatına Ukrayna yapımı motorların entegre edilmesi mevcut.” ifadelerine yer verildi.

Baykar Savunma tarafından geliştirilen ve halihazırda test faaliyetleri devam eden AKINCI İnsansız Hava Aracı, Ukrayna merkezli MotorSich şirketi tarafından geliştirilen Al-450 Turboprop Motorunu kullanılıyor. İki ülke arasında motor alanında yapılan iş birliğinin, seyir füzelerini de kapsayacağı tahmin ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu