Esad rejimine ait Buk ve Pantsir vuruldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, İdlib’de Türk askerline yönelik hain saldırının ardından ateş alınan rejim hedefleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ve kara ateş destek vasıtaları ile rejime ait 200’ü aşkın hedefin ağır ateş altına alındığını belirten Bakan AKAR, “Atışlar sonucu 5 helikopter, 23 tank, 23 top ve obüs, bir SA-17 (Buk), bir SA-22 (Pantsir-S1) hava savunma sistemi, 309 rejim askeri etkisiz hale getirildi.” dedi.

STM Banner

Buk ve Pantasir-S1 Vuruldu

Milli Savunma Bakanı AKAR tarafından yapılan açıklamada, SA-17 Buk ve SA-22 Pantsir-S1 Hava Savunma Sistemleri’nin vurulduğunun belirtilmesi dikkat çekti. Rejim hava savunma bataryalarına yönelik benzer bir darbe, en son İsrail Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmişti.

Pantsir-S1 (NATO Rapor Adı: SA-22 “Greyhound”), orta menzilli bir karadan havaya füze (SAM) ve top sistemidir. Çeşitli hava savunma füzeleri ve 30mm’lik toplar ile silahlandırılan Pantsir-S1, azami 20 kilometre menzil ve 10 kilometre irtifa sınırına sahiptir.

Buk-M2 (NATO Rapor Adı: “SA-17 Grizzly”), orta menzilli bir karadan havaya füze (SAM) sistemidir. Azami 45 kilometre menzil ve  25 kilometre irtifa sınırına sahip olan Buk-M2, atışa hazır 4 veya 8 füzeye sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu