EuroDASS Almanya ile Praetorian DASS için anlaşma imzaladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Leonardo, Almanya’ya tedarik edilen yeni Eurofighter Typhoon uçaklarına Praetorian Elektronik Destek Sistemi tedarik etmek için bir sözleşme imzaladı.

Leonardo; EuroDASS Konsorsiyumu adına, Alman Quadriga programı kapsamında üretilen yeni Eurofighter Typhoon uçaklarına Praetorian Elektronik Destek Sistemi tedarik etmek için bir sözleşme imzaladı. İmzalanan anlaşma, Alman ordusuna ait Tranche 1 Typhoon uçaklarının yerini alması için Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe)’ne teslim edilecek en son standartlara sahip Eurofighter Typhoon uçaklarının 38 adedini kapsayacak.

STM Banner

Typhoon Praetorian DASS, uçağa kızılötesi ve radar güdümlü füzeler de dahil olmak üzere birçok tehdide karşı gelişmiş bir koruma sağlıyor. Kullanıcılarından olumlu yönde dönütler alan sistem, Libya ve Suriye’deki operasyonlarda da test edildi. Sistemin durumsal farkındalığını, platform korumasını ve gelişmiş elektronik aldatma tekniklerini daha üst düzeye taşımak için sisteme çeşitli sensörler ve elektronik harp karıştırma sistemleri entegre edildi.

Praetorian’ın kritik özelliklerinden biri ise açık ve programlanabilir bir elektronik savaş sistemi olmasıdır. Bu, Almanya’nın görev verilerini tamamen kontrol edebileceği ve sistemi görev bazında savaş alanındaki gerçek duruma göre ince ayar yaparak Typhoon’larının beka kabiliyetini artırabileceği anlamına geliyor. Görev verileri Praetorian sistemine son derece kısa bir sürede, genellikle sadece birkaç saat içerisinde aktarılabiliyor.

Quadriga Programı, Eurofighter Typhoon platformunun 2060’lara kadar Alman Hava Kuvvetleri’nin omurgası olacağını belirten bir niteliğe sahip.  Bu da Typhoon’a uzun vadeli güvenecek olan İsviçre ve Finlandiya’ya yani gelecekteki olası ortaklarına güçlü bir mesaj gönderiyor. Typhoon ve Praetorian için diğer fırsatlar arasında İspanya ve Almanya’dan gelen ek siparişler ve gelecekteki ihracat siparişleri yer alıyor.

Yüzünü geleceğe dönen EuroDASS, yeni nesil uçaklar için teknolojik risklerin azaltılmasını desteklemeye odaklı çalışmalar yürütmektedir. Praetorian, geleceğin teknolojisini geliştirmek için istikrarlı bir platform sunuyor. Bu sadece Typhoon için gelecekteki yetenek kazanımı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda gelecekteki yeni nesil hava savaş sistemlerine değerli bilgi ve teknoloji aktarımının olmasını sağlayacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: FNSS Savunma’dan üst üste Silah Taşıyıcı Araç teslimatı


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu