Türkiye’de inşa edilen ikinci PN MİLGEM Korveti kızağa konuldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan Donanması için Türkiye’de inşa edilecek olan ikinci (projenin 3.gemisi olan PN-MİLGEM-3) MİLGEM Sınıfı Korvetin kızağa konulma töreni bugün İstanbul Tersane Komutanlığı’nda gerçekleşti.

İstanbul Tersane Komutanlığı’nda gerçekleşen törene Pakistan adına Pakistan Donanmasının Baş Deniz Müfettişi Tuğamiral İhsan Ahmet Khan katıldı. Törene katılan diğer isimler arasında ASFAT’ın üst düzey yöneticileri, Türk Loydu’ndan temsilciler ve Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği Deniz Ataşesi Deniz Albayı Mazhar Bashir yer aldı.

STM Banner

Türk Donanması tarafından ADA Sınıfı olarak adlandırılan MİLGEM Sınıfı Korvetler, Pakistan Deniz Kuvvetleri tarafından JINNAH Sınıfı olarak sınıflandırılıyor.

Pakistanlı Tuğamiral İhsan, tören sırasında gerçekleştirdiği konuşması sırasında Pakistan Donanması adına inşa edilen ikinci MİLGEM sınıfı korvetin kızağa konulması töreninin ortak değerlere, kültüre ve kadere sahip olan iki stratejik olarak birbirine bağlı iki millet arasındaki kardeşlik ve dostluk bağlarını daha da sağlamlaştırmak için önemli bir an olduğunu belirtti.

PN-MİLGEM-3-3_1
PN-MİLGEM-3 Kızağa Konma Töreni: ASFAT

İhsan, uzun süredir devam eden küresel pandemiye rağmen zorlu inşa planına sadık kalan ASFAT, İstanbul Donanma Tersanesi ve Milli Savunma Bakanlığının “bağlılığını ve adanmışlığını” takdir ettiklerini vurguladı.

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için dört adet MİLGEM Korveti’nin inşasını kapsayan PN MİLGEM Projesi kapsamında, üçüncü PN MİLGEM Korveti’nin ilk kaynağı 23 Ocak 2021 tarihinde İstanbul Tersane Komutanlığı’nda gerçekleşmişti. İlk kaynağı yapılan 3’üncü geminin ‘Sac Kesim Töreni’ 30 Aralık 2020 tarihinde icra edilmişti.

Türkiye’de inşa edilen ikinci, toplamda inşasına başlanan üçüncü gemi ise bugün itibariyle kazığa oturtulmuş oldu.

PN MİLGEM Projesi

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında; yerli mühendislerinin eseri olarak üretilen, Türk sancak ve bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti’nin, 6 Eylül 2018 tarihinde Pakistan ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya müteakiben Pakistan’a ihraç edilmesi kararlaştırılmıştı.

PN MİLGEM Korveti

Bu doğrultuda ASFAT ana yükleniciliğinde Pakistan Donanması için dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet üretilecek, bunların iki adetinin üretimi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer iki adetinin üretimi ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde gerçekleşecek.

Program kapsamında ilk gemi 54’nci ayda, ikinci gemi 60’ncı ayda, üçüncü gemi 66’ncı ayda, son gemi ise 72’nci ayda tamamlanması planlanıyor.

İlk teslimat 2023’te

İlk korvet 2023 yılında Türkiye’de, son korvet ise 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri tarafından hizmete alınacak.

ADA Sınıfı Korvetlerin ilk müşterisi Pakistan

ADA Sınıfı Korvetlerin ilk müşterisi Pakistan Deniz Kuvvetleri, ikinci müşterisi ise Ukrayna Deniz Kuvvetleri olmuştu.

Türkiye ve Ukrayna arasında geçtiğimiz aylarda imzalanan anlama kapsamında Ukrayna Donanması için 4 adet ADA Sınıfı Korvetin ihraç edilmesi bekleniyor. İlk geminin Türkiye’de, kalan 3 geminin ise Ukrayna’da inşa edilmesi planlanıyor.

JINNAH Sınıfı

PN-MİLGEM-3-4_1

JINNAH Sınıfı Korvetler, 2.926 tonluk deplasmanlarıyla 2.400 tonluk ADA Sınıfı ve 3.000 tonluk İSTİF Sınıfının arasında bir tonaja sahip olacak. Gemi, 6 adet Harbah Satıhtan Satha Füze Sistemi ile de teçhiz edilecek. Harbah Füzeleri, azami 700 kilometre menzile sahip.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna Donanması’ndan Doğu Akdeniz 2021 planlaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Pakistan Ankara Büyükelçiliği, İbrahim Sünnetçi

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu