Finlandiya’dan Eurofighter’a BAFO talebi

Roketsan-ATMACA-Banner

Typhoon savaş uçağının üreticisi Eurofighter konsorsiyumu; Finlandiya Hava Kuvvetleri envanterindeki F-18 Hornet savaş uçaklarının yerini alacak avcı uçağını seçmek için açtığı ‘HX’ ihalesi kapsamında, En İyi ve Son Teklifini (BAFO) sunması için Finlandiya Savunma Bakanlığı’ndan resmi bir talep aldı.

Birleşik Krallık Savunma Tedarik Bakanı Jeremy Quin, “Eurofighter’ın önerisi, beraberinde getirdiği ortak askeri ve endüstriyel faydalardan yararlanarak, Finlandiya’ya kendi uçağını bağımsız olarak çalıştırma, bakım ve kontrol etme yeteneği sağlayacaktır.” dedi.

STM Banner

Eurofighter konsorsiyumu; Airbus, BAE Systems, Rolls Royce ve Leonardo şirketleri tarafından desteklenmektedir.

Eurofighter CEO’su Herman Claesan ise “Eurofighter, Finlandiya ve sektöre; egemenliği sağlayacak, yüksek vasıflı işler sunacak, sürdürecek ve refah sağlayacak teknolojiye ve kabiliyete eşi görülmemiş bir erişim sunmaktadır.” dedi.

2020 yılında Eurofighter konsorsiyumu üyesi ülkeler, 2060’lara kadar Typhoon’un savaş kapasitesini en ileri seviyede tutacak bir yatırım yapmayı taahhüt etmişlerdi. Bu taahhüt kapsamında; Alman Hava Kuvvetleri, gelişmiş yeni sensörler ve silahlarla donatılmış ek 38 yeni Eurofighter uçağı satın almayı ve Birleşik Krallık ise gelişmiş bir AESA radarın geliştirilmesini tamamlamak için fon sağlamayı taahhüt etti.

Eurofighter Typhoon

Bu son yatırımlarla beş Avrupa ülkesinin Hava Kuvvetlerinde bulunan yaklaşık 500 Eurofighter savaş uçağının performansı, daha da arttırılacak.

İhaleler için son tarih 30 Nisan 2021 iken, Finlandiya hükümeti ihalenin sonucuna 2021 sonunda karar vereceğini bildirilmiştir. Ayrıca Finlandiya Parlamentosu, Hornet filosunun yerini alacak çok rollü savaş uçaklarının satın alınması için 9,4 milyar Euro’luk fonu onaylamıştı.

Plana göre 2025 ve 2029 yılları arasında emekli olacak F/A-18C/D Hornet uçakları yerine toplam 64 adet yeni nesil çok amaçlı savaş uçağı tedariki yapılacak. Projenin toplam 11.4 milyar € değerinde olacağı hesaplanıyor.

Finlandiya’nın ihale davetine ABD’li firmalardan Boeing, F/A-18E/F Super Hornet ile Lockheed Martin ise F-35 ile katılmıştı. Bunların yanında Fransız Dassault firması Rafale, İngiltere Eurofighter Typhoon, İsveç’li Saab firması ise JAS-39 Gripen E/F ile katılım göstermişti.

Önerilen İçerik: Eurofighter Typhoon Konya semalarında


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu