Metal Shark İnsansız Deniz Aracı geliştiriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Metal Shark şirketi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Deniz Piyadeleri için Uzun Menzilli İnsansız Deniz Aracı (LRUSV) geliştirdiğini açıkladı.

Louisiana merkezli gemi yapımcısı Metal Shark, Pentagon tarafından ABD Deniz Piyadeleri için Uzun Menzilli İnsansız Deniz Aracı (LRUSV) Sistemi geliştirmek üzere seçildi. LRUSV Sistemi, savaş alanındaki hedefleri doğru bir şekilde izleme ve imha etme yeteneğine sahip olacak. Tamamen otonom olsalar da gemiler, isteğe bağlı olarak insan tarafından kullanılabilecek.

STM Banner

Metal Shark, LRUSV sistemi için otonom çözümler sağlaması için yakın zamanda Huntington Ingalls Industries tarafından satın alınan otonom teknoloji geliştiricisi Spatial Integrated Systems’ı (SIS) görevlendirdi.

Deniz Piyadeleri Sistemleri Komutanlığı ile yapılan OTA Anlaşması kapsamında Metal Shark, gemileri tasarlayacak, inşa edecek, test edecek ve otonom sistem ile gelişmiş bir komuta ve kontrol yazılım paketinin entegrasyonunu sağlayacak. Ayrıca program yönetimi, sistem mühendisliği, konfigürasyon yönetimi, kalite güvencesi, lojistik destek ve teknik yayınların ve kılavuzların geliştirilmesini de Metal Shark sağlayacak.

ULAQ SİDA
ULAQ SİDA

Türkiye’de de Meteksan Savunma ve Ares Shipyard, ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA)’nın lansmanını geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirmişti. ULAQ SİDA, 2021 yılı içerisinde L-UMTAS ve CİRİT Füzeleri ile atış testi icra edecek.

Önerilen İçerik: Türkiye’nin ilk SİDA’sı ULAQ tanıtıldı


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu