F-15X savaşa hazır!

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetleri ve Boeing uçuş testi ekibi, gelişmiş versiyon F-15 için yaklaşık beş yıl süren testlerin tamamlandığını duyurdu. Testlerin California’da yapıldığını belirten yetkililer, “Bu jet daha önce hiç görmediğimiz yeteneklere sahip.” gibi demeçlerde verdi. 

F-15X olarak isimlendirilen yeni nesil F-15’ler diğer varyasyonlara göre daha iyi manevra kabiliyetine, daha uzun menzile, daha fazla mühimmat taşıma kapasitesine ve daha uzun bir gövde ömrüne sahip. 

STM Banner

2200 km’yi aşan harekat yarıçapı sayesinde oldukça uzak mesafelerde ki hedeflere harekat düzenleme kapasitesine sahip olacak F-15X, APG-82V1 AESA radar ile çok daha keskin gözlere sahip olacak. Güçlendirilmiş motorları ile ses hızından 2,5 kat daha fazla hıza ulaşabilen yeni nesil F-15’lerin aynı zamanda 13 ton silah taşıma kapasitesi bulunuyor. F-15X’te bakım ve idame masrafları düşürülürken gövde ömürlerinin ise 20 bin saate çıkarıldığı paylaşılan bilgiler arasında. 

Ayriyeten geliştirilmiş teknolojilerle birlikte F-15X, saniyede 87 milyar işlem yapabilen bir görev bilgisayarına sahip oldu. 

F-15X için, ABD Hava Kuvvetleri’nin yanında İsrail Hava Kuvvetleri’nin de müşteri olması bekleniyor. Ayrıca üretici firma olan Boeing’in diğer F-15 kullanıcısı olan Güney Kore, Japonya, Katar, Suudi Arabistan ve Singapur içinde satış teklifinde bulunması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Arkadaşlar benim anladığım kadarıyla F35 almaktansa 40 50 tane F15 almak daha mantıklı gibi ayrıca ortadoğu da gücümüze güç katacaktır
    Tabi maliyetlerini havada kalma süresini tam bilemiyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu