F-16 470 bin dolarlık füzeyi boşa attı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, hava sahasında tespit edilen ‘tanımsız neslelere’ müdahale etmeye devam ediyor. Müdahaleler, F-22 ve F-16 savaş uçaklarıyla gerçekleştiriliyor.

Çin ile ABD arasında gerilime yol açan istihbarat balonları, şu ana kadar ABD ve Kanada hava sahaları üzerinde görüldü. Tespit edilen ilk balon, Şubat ayının ilk haftası içerisinde F-22 Raptor savaş uçağından atılan AIM-9X Sidewinder Görüş İçi Hava Hava Füzesi ile düşürüldü.

STM Banner

Geçen zaman zarfında ABD, en az 2 tane tanımsız nesneye daha müdahale ettiğini açıkladı. Bu müdahalelerin birisinde, F-16 Fighting Falcon savaş uçağı kullanıldı. Ancak F-16, Çin’e ait istihbarat balonu olduğu tahmin edilen tanımsız nesneye karşı AIM-9X Sidewinder Füzesi ile gerçekleştirdiği angajman esnasında hedefini ıskaladı. Bunun üzerine ikinci bir AIM-9X Füzesi ateşlendi ve hedef vuruldu.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin envanterinde bulunan AIM-9X Sidewinder Füzesi, görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlığa sahip ve birim maliyeti yaklaşık 470 bin dolar. ABD Hava Kuvvetleri’nin  F-16 ile bahsi geçen tanımsız nesneye karşı gerçekleştirdiği angajmanın faturası, yaklaşık 1 milyon dolara tekabül ediyor.

Ancak yine de söz konusu nesnelere karşı ABD’nin angajman amacıyla kullanabileceği yegane füze, şu anda Sidewinder.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu