F-16 için yeni RF karşı tedbir sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetleri (USAF), envanterinde bulunan F-16 Fighting Falcon savaş uçakları için radyo frekans (RF) karşı tedbir sistemi prototipi geliştirilmesiyle ilgili olarak Northrop Grumman’ı görevlendirdi.

Söz konusu proje kapsamında Northrop Grumman, F-16 savaş uçağına dahili olarak monte edilecek bir elektronik harp paketi ve dijital radar ikaz alıcı sistemi (RWS) prototipi geliştirecek. Prototip projesinin amacı; uçak mürettebatını, modern elektromanyetik spektrum tehditlerine karşı korumak için radar ikazı, tehdit tanımlaması ve karşı önlem yeteneği sağlamaktır.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Northrop Grumman Kara ve Aviyonik Komuta, Kontrol, Komünikasyon, Bilgisayar, İstihbarat, Keşif (C4ISR) Sistemleri Başkan Yardımcısı Brent Toland tarafından yapılan açıklamada, “F-16 topluluğuna gelişmiş elektronik savaş kabiliyetleri sağlamak, özellikle elektromanyetik spektrum gittikçe daha fazla tartışıldığı için platformun gelecekte görev yapabilmesi amacıyla kritik önem taşıyor. Sistemimiz, savaşçının sofistike olarak büyümeye devam eden tehditlere karşı sorunsuz bir şekilde çalışabilmesini sağlamak için F-16 ve diğer askeri uçaklarla olan uzun deneyimlerimiz üzerine geliştirilmektedir” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu