F-16 için yeni RF karşı tedbir sistemi

Roketsan-ÇAKIR-Banner

ABD Hava Kuvvetleri (USAF), envanterinde bulunan F-16 Fighting Falcon savaş uçakları için radyo frekans (RF) karşı tedbir sistemi prototipi geliştirilmesiyle ilgili olarak Northrop Grumman’ı görevlendirdi.

Söz konusu proje kapsamında Northrop Grumman, F-16 savaş uçağına dahili olarak monte edilecek bir elektronik harp paketi ve dijital radar ikaz alıcı sistemi (RWS) prototipi geliştirecek. Prototip projesinin amacı; uçak mürettebatını, modern elektromanyetik spektrum tehditlerine karşı korumak için radar ikazı, tehdit tanımlaması ve karşı önlem yeteneği sağlamaktır.

Konuyla ilgili olarak Northrop Grumman Kara ve Aviyonik Komuta, Kontrol, Komünikasyon, Bilgisayar, İstihbarat, Keşif (C4ISR) Sistemleri Başkan Yardımcısı Brent Toland tarafından yapılan açıklamada, “F-16 topluluğuna gelişmiş elektronik savaş kabiliyetleri sağlamak, özellikle elektromanyetik spektrum gittikçe daha fazla tartışıldığı için platformun gelecekte görev yapabilmesi amacıyla kritik önem taşıyor. Sistemimiz, savaşçının sofistike olarak büyümeye devam eden tehditlere karşı sorunsuz bir şekilde çalışabilmesini sağlamak için F-16 ve diğer askeri uçaklarla olan uzun deneyimlerimiz üzerine geliştirilmektedir” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu