F-16 ÖZGÜR Projesi’nde seri üretime hazırlanılıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

F-16 ÖZGÜR Modernizasyonu Projesinin son durumu açıklandı. SSB Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref CAN, proje kapsamında seri üretime hazırlanıldığını belirtti.

Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 Fighting Falcon uçakları için TUSAŞ tarafından yürütülen ÖZGÜR Projesi’nde, sona gelindi. Türk F-16’larının görev bilgisayarı da dahil olmak üzere birçok aviyoniğinin millileştirileceği proje kapsamında, bu yıl içerisinde seri üretime geçilmesi hedefleniyor.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref CAN tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Projeyi tamamladık, test faaliyetlerimiz devam ediyor. Yıl içerisinde İnşallah nihayetlendirip, seri üretime başlayacağız.”

Hatırlanacağı üzere; Kasım 2020’de Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından SavunmaSanayiST.com’a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: Projeyi tamamladık, test faaliyetlerimiz devam ediyor. İnşallah nihayetlendirip seri üretime başlayacağız.”

F-16 Blok 30 ÖZGÜR Projesi

F-16 ÖZGÜR

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ve TUSAŞ tarafından yürütülen F-16 ÖZGÜR Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 Blok 30 savaş uçaklarının, aviyonik modernizasyonu amaçlanmaktadır.

Modernizasyon kapsamında F-16 Blok 30 savaş uçakları; Milli Görev Bilgisayarı, Sistem Arayüz Birimi, Kokpit Üst Ön Kontrol Paneli, Yakıt Hidrolik Göstergesi, Motor Gösterge Ekranı, Acil Durum Göstergesi, Milli Ses Emniyeti Cihazı, Milli Dost – Düşman Tanımlama (IFF) Sistemi, Çok Modlu Alıcı, Ataletsel Seyrüsefer Sistemi, Arayüz Körleme Birimi, Orta Kokpit Göstergesi ve Renkli Çok İşlevli Gösterge ile teçhiz edilecektir.

Proje, diğer F-16 bloklarına da uygulanabilecektir.

ÖZGÜR Modernizasyonu ile ilgili detaylı yazımıza, şuradan ulaşabilirsiniz: savunmasanayist.com/f-16-blok-30-modernizasyonu-ozgur-projesi/


Kaynak: SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir. 

  Sarsılmaz

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu