Roketsan’ın Mini Akıllı Mühimmat Ailesi Polonya yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan’ın Mini Akıllı Mühimmat (MAM) ürün ailesi, Polonya Silahlı Kuvvetleri envanterine alınacak. MAM Ailesi, halihazırda MAM-C, MAM-L ve MAM-T mühimmatlarından oluşmakta.

Baykar Savunma üretimi Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Polonya’ya ihraç edildi. 24 adet Bayraktar TB2 SİHA’nın Polonya’ya ihracatıyla ilgili anlaşma, bugün imzalandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törende imzaları, Baykar CEO’su Haluk Bayraktar ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak attı. Böylelikle Türk yapımı bir insansız hava aracı, ilk kez NATO ve AB üyesi bir ülkeye ihraç edilmiş oldu.

STM Banner

SİHA’ların Polonya’ya ihracatı, aynı zamanda Türk yapımı mühimmatların da ihraç edilmesi anlamına geliyor. Roketsan’ın SİHA platformlarına yönelik geliştirdiği mini akıllı mühimmatlar da Polonya Ordusu envanterine alınacak.

Roketsan Mini Akıllı Mühimmat (MAM) Ailesi

Halihazırda Roketsan MAM Ailesi; MAM-L, MAM-C ve MAM-T mühimmatlarından oluşmakta. Ailesinin ilk üyesi MAM-L, ikinci üyesi MAM-C ve son üyesi ise MAM-T.

MAM-L ve MAM-C

MAM-L Mühimmatı

Türkiye’nin ilk SİHA mühimmatı olan MAM-L, Roketsan tarafından L-UMTAS Tanksavar Füzesi’nden geliştirilmiştir. Yaklaşık 22 kilogram ağırlığında olan MAM-L mühimmatı, Türk SİHA’larının ana mühimmatı konumundadır. Şu ana kadar yüzlerce adet üretilen MAM-L, farklı muharebe sahalarında kullanılmıştır. Bu muharebe sahalarına; Suriye, Irak, Libya ve Azerbaycan (Karabağ) örnek gösterilebilir.

MAM-L Mühimmatı, piyade ve zırhlı hedeflere karşı yüksek etki kapasitesine sahiptir. Roketsan, MAM-L’nin yeni bir versiyonu için çalışmalarını sürdürüyor.

MAM-C Mühimmatı

Roketsan tarafından CİRİT Füzesi üzerinden geliştirilen MAM-C Mühimmatı, 6.5 kilogram ağırlığa sahiptir. Farklı harp başlığı seçeneklerine sahip olan MAM-C, özellikle anti-personel görevlerinde yüksek başarı sağlamaktadır. MAM-C, Türkiye’nin en hafif SİHA mühimmatıdır.

MAM-T Mühimmatı

Roketsan MAM-T Mühimmatı

Roketsan’ın MAM Ailesi’nin en son ve en büyük üyesi olan MAM-T, TEBER Güdüm Kiti Üzerinden geliştirilmiştir. Yaklaşık 94 kilogram ağırlığa sahip olan MAM-T, Mk81 Genel Maksat Bombası ile benzer çaptadır. MAM-T, özellikle ağır zırhlı hedefler için geliştirilmiştir.

Polonya’nın, Bayraktar TB2 SİHA’ya uyumlu yapıda olan MAM-L ve MAM-C mühimmatlarını tedarik edeceği öngörülüyor.

Teknik Özellikler

MAM-T

MAM-L

MAM-C

Uzunluk:1.4 metre1 metre0.97 metre
Ağırlık:94 kilogram22 kilogram6.5 kilogram
Çap:230mm160mm70mm
Güdüm:Ara Safha: GPS/INS

Terminal: Yarı Aktif Lazer

Terminal: Yarı Aktif Lazer 

Opsiyonel: GPS/INS

Terminal: Yarı Aktif Lazer
Harp Başlığı:Parçacık Etkili
  • Reaktif Etkili Tandem
  • HE Parçacık Etkili
  • Termobarik
  • Çok Maksatlı Başlık
  • HE Parçacık Etkili
Menzil:30-80 kilometre8+ kilometre8+ kilometre
Platformlar:SİHA,

Hafif Taarruz Uçağı,

Savaş Uçağı

SİHA, 

Hafif Taarruz Uçağı

SİHA

MAM-T Tanıtım Videosu:

MAM-T’nin ilk atışı ile ilgili bilgilere, şuradan ulaşabilirsiniz: savunmasanayist.com/roketsan-mam-t-mini-akilli-muhimmat/


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Yanlis: “Baykar Savunma üretimi Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Polonya’ya ihraç edildi”
    Dogru: “…. ihrac anlasmasi imzalandi”. Ihrac islemi polanya gümrügünden gectikten sonra bitiyor. Simdiden irac edildi demek yanlis. Ben ABD´den bir karsi atak gelecegini düsünüoyorum. Malum bize her yerde savas acmak pesindeler. Bizi bu dis ticarettede rahat birakacaklarini sanmiyorum.

  2. Bazı füze ve roket sistemleri dost ta olsa müttefikte olsa satışı yapılmamalı.bazı sistemler bu silahlara karşı geliştirilebilir dost olmayan ülkeler tarafından

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu