F-16 ÖZGÜR Projesi’nde Seri Üretime Geçildi

Roketsan-ATMACA-Banner

F-16 ÖZGÜR Projesi kapsamında seri üretime geçildi. F-16 Blok 30 tipi savaş uçakları, ÖZGÜR Modernizasyon Projesi ile özgürleşecekler.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan F-16 ÖZGÜR Projesi, başarıyla devam ediyor. İlk uygulamaları başarılı olan ÖZGÜR Projesi kapsamında, SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgilere göre seri üretime geçildi.

STM Banner

Bu doğrultuda; TUSAŞ tarafından yapısal modernizasyona tabi tutulan Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-16 Blok 30 savaş uçakları, ÖZGÜR Projesi ile de aviyonik modernizasyondan geçiyorlar. Edindiğimiz bilgiye göre; F-16 ÖZGÜR Projesi kapsamında modernize edilen ilk uçağın, bu yıl içerisinde Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi hedefleniyor.

F-16 Blok 30 ÖZGÜR Projesi

F-16 ÖZGÜR

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın öncülüğünde TUSAŞ tarafından yürütülen ÖZGÜR Projesi ile F-16 Blok 30 uçaklarının modernizasyonu hedeflenmektedir.

Özgür Projesi ilk başladığı yıllarda Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 Blok 30TM savaş uçakları, dönemin muharebe şartlarına karşı demode olmaya başlamıştır. Blok 30’ları modernize etmek veya yerlerine ek F-16 alımı yapmak üzere iki farklı seçeni bulunan Türk Hava Kuvvetleri, F-16 Blok 30’ları modernize etme kararı aldı. ÖZGÜR Projesi, ŞİMŞEK ve IŞIK modernizasyonlarından sonra üçüncü milli modernizasyon projesidir.

Proje kapsamında, 35 adet F-16 Blok 30 uçağının milli aviyonikler ve milli OFP yazılımına sahip özgün bir görev bilgisayarı ile donatılması amaçlanmaktadır.

f-16 özgür

Modernizasyon kapsamında F-16 Blok 30 savaş uçakları; Milli Görev Bilgisayarı, Sistem Arayüz Birimi, Kokpit Üst Ön Kontrol Paneli, Yakıt Hidrolik Göstergesi, Motor Gösterge Ekranı, Acil Durum Göstergesi, Milli Ses Emniyeti Cihazı, Milli Dost – Düşman Tanımlama (IFF) Sistemi, Çok Modlu Alıcı, Ataletsel Seyrüsefer Sistemi, Arayüz Körleme Birimi, Kaska Entegre Hedefleme Sistemi, Orta Kokpit Göstergesi ve Renkli Çok İşlevli Gösterge ile teçhiz edilecektir.

Ayrıca ASELSAN tarafından geliştirilen MURAD AESA Radar da geliştirme faaliyetlerinin tamamlanmasına müteakiben, ÖZGÜR modernizasyonundan geçen F-16 platformlarına entegre edilecektir. ÖZGÜR Projesi sayesinde milli mühimmatların entegrasyonu da gerçekleştirilmektedir.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın, F-16 Blok 40 ve Blok 50 savaş uçakları için de çeşitli modernizasyon projeleri yürüttüğü biliniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Milli Muharip Uçak’ın Motoru Türkiye’de


Kaynak: SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu