F-16DM ilk kez Legion Pod ile opersayonel test uçuşu yaptı

Roketsan-ATMACA-Banner

F-16DM Fighting Falcon tipi savaş uçağı, 16 Temmuz günü ilk kez çok fonksiyonlu bir sensör sistemi olan Legion Pod ile operasyonel test uçuşu icra etti.

Edinilen bilgiye göre; ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-15C Eagle tipi savaş uçağı, Lockheed Martin tarafından geliştirilen Legion Hedefleme Podu verilerini kullanarak ilk kez AIM-9X Sidewinder Görüş İçi Hava Hava Füzesi atışı gerçekleştirdi. 8 Temmuz 2020 tarihinde Eglin Hava Kuvvetleri Üssü’nde gerçekleştirilen test kapsamında, 85’inci Test ve Değerlendirme Filosu’na ait bir F-15C Eagle kullanıldı. F-15C tarafından gerçekleştirilen atış testinden beş gün sonra ise bir ABD F-16DM Fighting Falcon savaş uçağı, Legion Podu ile ilk operasyonel test uçuşunu gerçekleştirdi.

STM Banner

Legion Pod

Lockheed Martin tarafından geliştirilen Legion, radar sistemlerinin kullanılmadığı ortamlarda ortak hedefleme faaliyetlerini destekleyen çok fonksiyonlu bir hedefleme sistemidir. Legion Pod, sabit kanatlı uçaklar için tercih edilecek bir sonraki nesil sensör sistemi olarak tasarlanmıştır. 16 inç çapında bir yapıda yer alan Legion Pod’un temel yapılandırması, havadan havaya hedeflerin aslına uygun olarak algılanması ve izlenmesi için bir IRST21 sensörü ve gelişmiş bir işlemci içerir.

Halihazırda Legion Pod, F-16 ve F-16C platformları üzerinde uçuş testlerini tamamlamıştır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu