Türk F-16’larının kalbi artık İncirlik Hava Üssü’nde

Roketsan-ATMACA-Banner

 HAVELSAN tarafından geliştirilen F-16 Simülatörlerinin yeni durağı, İncirlik Hava Üssü oldu. Üstte bulunan simülatörlere ev sahipliği yapacak tesis, Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanım alındı.

HAVELSAN ana yükleniciliğinde yürütülen proje kapsamında, İncirlik Hava Üssü F-16 Simülatör ve Akademik Eğitim Filo Komutanlığı binası Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanıma alındı. HAVELSAN tarafından geliştirilen F-16 Simülatörlerinin yeni evi olan İncirlik Hava Üssü’nde, birçok Türk pilotu F-16 Fighting Falcon savaş uçağı için eğitim alacak.

STM Banner

F-16C Tam Görev Simülatörü

F-16C Tam Görev Simülatörü, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki pilotların F-16C uçaklarındaki harbe hazırlık eğitimlerini alabildikleri ve gerçek uçakla icra edilebilecek, havada yakıt ikmali ve AWACS ile Link-16 iletişimi gibi modern yetenekler dâhil tüm görevleri deneyimleyebildikleri bir simülatördür. F-16C tam görev simülatörlerine kazandırılan Türk Silahlı Kuvvetleri İletişim Ağı (TAFICS) üzerinden haberleşebilme yeteneği sayesinde, ilk defa coğrafi olarak farklı yerlerde bulunan 23 pilotun aynı görevi eş zamanlı olarak muharebe ortamı şartlarında, sanal ortamda icra kabiliyeti kazandırılmıştır. Bu çerçevede, F-16 Görev Eğitim Merkezlerinde ilk defa sanal ortamda ikili ve dörtlü kol uçuşları gerçekleştirilmiştir.

F-16SIM

Simülatör; uçak tasarım verisine dayalı gerçekçi aerodinamik, uçuş sistemleri, taktik çevre ve kaska
monteli muharebe (JHMCS) simülasyon özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Uçağın üretici firması
tarafından sağlanan uçuş verilerine uygun olarak çevresel şartlar ve yüke göre aerodinamik modelleme yapılabilmektedir. 360° (Yatay)x135° (Dikey) ölçülerde Küresel Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Sistemleri
ile bu simülatörde, gerçeğe yakın bir ortamda aviyonik ve uçuş intibak, sensör ve silah, emercensi ve normal prosedür, havada yakıt ikmali, görev tazeleme, görev provası, harbe hazırlık ve taktik senaryo eğitimleri icra edilebilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: HAVELSAN’dan ‘BARKAN İKA’ sürprizi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu