E-ZMA MKEK tarafından insansızlaştırıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Kısa süre önce Elektrikli Zırhlı Muharebe Aracı (E-ZMA) çözümünü sergileyen Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), bu sefer de İnsansız E-ZMA’yı sergiledi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun Ankara Elmadağ’daki Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikasında incelemelerde bulundu. Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere’nin de hazır bulunduğu ziyarette, MKEK tarafından elektrik tahrikli M113 platformunun insansız hale getirilmesiyle oluşturulan İnsansız E-ZMA ise ilk kez sergilendi.

STM Banner

İcra edilen test esnasında İnsansız E-ZMA’nın, oldukça küçük bir operatör konsolu tarafından idare edildiği görüldü. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde oldukça yüksek miktarda M113 Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) bulunmakta. Çeşitli silah sistemleri entegre edilmesi suretiyle Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) olarak konfigüre edilen bu araçlar, 1960’lı yıllardan beri yaklaşık 70 bin adetten fazla üretildiler.

M113 E-MZA Teknik Özellikler

Tahrik Sistemi:Hibrit Tahrik Sistemi
Azami Hız:65 km/sa
50 km/sa Hızlanma:5.8 saniye
Menzil (Batarya / Hibrit):180 kilometre / 720 kilometre
Ağırlık:12.300 kilogram
Faydalı Yük Kapasitesi:3.890 kilogram
Güç:616 HP
Pil Paketi:170 kwh / 750 Vdc
Güç Ağırlık Oranı:50 HP / ton
Tork:6.000 NM

İnsansız E-ZMA Videosu:

Türkiye’de M113 platformuna yönelik başka bir modernizasyon projesi de FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. tarafından oluşturulmuştu. FNSS, hem M113’lerin  kullanım kolaylığını, güvenliğini, performansını ve dayanıklılığını önemli ölçüde artıran büyük çaplı bir modernizasyon hem de M113’ü insansız hale getiren (GÖLGE SÜVARİ) adlı iki farklı modernizasyon projesi oluşturmuştur.

ÖNERİLEN İÇERİK: MKEK’ten Hibrit FIRTINA Obüsü hamlesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu