F-35 muharebe testlerine başlamak için yetersiz kaldı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD tarafından geliştirilen 5’inci Nesil Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II’nin, harbe hazırlık açısından en önemli faaliyetlerden birisi olan “Başlangıç Operasyonel Test ve Değerlendirme (IOT & E)” testine başlamak için yeterli kriterlere ulaşamadığı açıklandı.

National Interest’in ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un test direktöründen edindiği bilgilere göre F-35; tam oranlı seri üretime geçebilmesi açısından gerçekleştirmesi gereken son faaliyet olan “Başlangıç Operasyonel Test ve Değerlendirme (IOT & E)” olarak adlandırılan, önemli muharebe testine başlangıcı için yeterli kriterlere ulaşamadı. F-35’in AIM-120 AMRAAM Hava-Hava Füzesi ile otomatik top kullanma yeteneğinde, hayati derecede öneme sahip bir dizi teknik eksiklikler bulundu. F-35, ana görev bilgisayarı ve ALIS gibi sistemlerinde yapılacak yazılım güncellemeleri tamamlanana kadar IOT & E testine başlayamayacak. Program yetkilileri, F-35’in IOT & E testine başlaması için normalde 15 Eylül 2018 tarihini belirlemişlerdi.

Halihazırda ABD öncülüğünde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu toplam 9 ülke tarafından yürütülen F-35 projesi, 1990’lı yılların sonunda başlatılmıştı. 2006 yılında ilk uçuşunu yapan F-35, proje başlangıcından beri yaşanan gecikmeler, artan yüksek maliyeti ve uluslararası ilişkilere etkisi sebebiyle hala popüler.


TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir Yorum

  1. türkiyenin türk ülkeleri birliğine rusyayıda davet eylemesi gerekir cünkü dost görünümlü düşmanımız abd cok güclü f 35 yerine ingilterenin tempest rusyanın t57 savaş ucağını ortak üretebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu