F-35B, kuş çarpması sonucu ağır hasar aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Salı günü ABD Donanmasına ait bir F-35B Lightning II jeti, Japonya’nın Iwakuni şehrinde bulunan hava üssünden kalkış yaparken kuş çarpmasına maruz kaldı. ABD Ordusundan konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre söz konusu F-35B’ye, kalkış esnasında bir kuş sürüsü çarptı. Bunun sonucunda pilot kalkıştan vazgeçti ve güvenli bir şekilde tekrardan piste döndü. Yapılan ilk değerlendirmelere göre 5’inci nesil savaş uçağında, 2 milyon dolardan fazla zarar oluştuğu ve bunun “A” sınıfı bir kaza olduğu tespit edildi.

Bu kaza, ABD Donanmasının üçüncü F-35B kazası olarak tarihe geçti. Geçtiğimiz Eylül ayında bir adet F-35B, yakıt borusundan kaynaklanan arıza sonucu Carolina’da kırıma uğramış ve düşmüştü. İkinci olaraktan yine 2016 yılında bir adet F-35B uçağında uçuş esnasında yangın çıkmış ve pilot uçağı başarıyla yere indirebilmişti.

STM Banner

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. f35 projesi dünyayı dolandırma projesi. Hem maliyet aşırı yüksek. hem menzili kısa, hem dayanıksız hem de yakıt sarfiyatı çok fazla, tasarım sıkıntılı. çok hassas. emin olun değmez. buraya harcanan parayla araştırma geliştirme yapılsa uzaya çıkılır uzaya. Uzaydaki tesisten dünyanın istediğin yerine bomba atarsın o parayla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu