F-35B savaş uçakları Queen Elizabeth Uçak Gemisinde

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere, Lockheed Martin üretimi F-35B Lightning II savaş uçaklarının DAEŞ’e karşı yürütülen “Shader Operasyonu” kapsamında HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde görev icra edeceğini duyurdu.

İngiltere Savunma Bakanlığı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada F-35B savaş uçaklarının HMS Queen Elizabeth uçak gemisi görev grubunun (CSG21) havadaki “heybetli gücü” olacağı kaydedildi.

STM Banner

Birleşik Krallık böylelikle 2010 yılından bu yana ilk kez operasyonel halde bulunan bir uçak gemisine savaş uçağı sevk etmiş oldu.

Irak ve Suriye’de yürütülen Shader Operasyonu kapsamında HMS Queen Elizabeth uçak gemisine sevk edilen F-35B’lerin İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerine bağlı 617. Filo’ya bağlı olduğu da belirtildi. “The Dambusters” takma adlı 617. Filo, Haziran 2020’de HMS Queen Elizabeth’in güvertesine iniş gerçekleştiren ilk İngiliz F-35B filosu olmuştu.

İngiliz Kraliyet Donanması; F-35B savaş uçaklarını taşıyan HMS Queen Elizebeth uçak gemisi, muharip gemiler, denizaltı ve helikopterler eşliğinde çok yakın bir zaman içerisinde esas görev yeri olarak belirlenen İndo-Pasifik bölgesine hareket edecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: İngiliz Uçak Gemisi Görev Gücü Asya Yolcusu

İngiliz Uçak Gemisi Görev Gücü Asya Yolcusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu