F-35’in saatlik uçuş maliyeti düşürülmeye çalışılıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 savaş uçaklarının üreticisi ABD’li Lockheed Martin firması F-35’lerin saatlik uçuş maliyetinin düşürülmesi için agresif bir çalışma içerisinde olduklarını duyurdu. Çalışmalar kapsamında 5. nesil bir savaş uçağı olan F-35’in saatlik uçuş maliyetinin 25.000 $ seviyesine indirgenmesi hedefleniyor.

An itibariyle açık kaynaklarda F-35’in saatlik uçuş maliyeti yaklaşık 40.000 $ olarak belirtiliyor. Belirlenen hedefe ulaşılması halinde yeni nesil savaş jetinin bakım maliyeti %62.5 azalmış olacak. Bunun da uçakların harbe hazırlık oranlarını pozitif yönde etkilemesi bekleniyor.

STM Banner

Güncel anlamda F-35 kullanıcısı ülkelerin F-35’lerinin %60 ila %70 arasında harbe hazırlık oranlarına sahip olduğu söyleniyor. Saatlik uçuş maliyetinin düşürülmesi ile birlikte ise bu oranın %80’in üstüne çıkacağı tahmin ediliyor.

Konuyla alakalı olarak Lockheed Martin başkan yardımcısı ve F-35 programının genel müdürü Greg Ulmer, “F-35 filosu büyüdükçe, müşterilerimizle ortaklıkları kuruyoruz ve F-35 hazırlığını artırmak ve sürdürülebilirlik maliyetlerini azaltmak için yoğun çalışmalar yapıyoruz.” dedi. Ulmer, aynı zamanda 2015 yılından bu yana F-35’lerin saatlik uçuş maliyetini %15 azaltmayı başardıklarını da sözlerine ekledi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu